Giełdy w Azji rosną po spadkach na rynkach światowych w wyniku wyprzedaży technologii.
Akcje azjatyckie najwięcej zyskały w środę po spadkach na rynkach światowych, gdy inwestorzy zablokowali zyski po ostatnich wzrostach napędzanych technologią.
Ceny złota i bitcoina osiągnęły we wtorek najwyższe poziomy w historii, po czym odwróciły wzrosty, podczas gdy wyprzedaż niektórych akcji spółek technologicznych uderzyła w wiele rynków na całym świecie.
Trzy główne indeksy na Wall Street spadły, a bogaty w technologię Nasdaq zakończył dzień spadkiem o 1,7 procent, po spadku przez Apple (NASDAQ: AAPL) i Teslę (NASDAQ: TSLA).
Akcje Apple spadły po wiadomościach, że sprzedaż iPhone’a w Chinach spadła na początku tego roku, co „wyraźnie przypomina o trwających napięciach handlowych między Stanami Zjednoczonymi a Chinami” – stwierdził w notatce Stephen Innes z SPI Asset Management.
Choć indeksy giełdowe w USA gwałtownie wzrosły w ciągu roku, ostatnie wzrosty były w dużej mierze uzależnione od akcji kilku spółek o dużej kapitalizacji.
„Negatywne wiadomości na temat tych kluczowych graczy mogą wywołać szersze spadki w całym spektrum indeksów, tym bardziej, jeśli obawy dotyczące sprzedaży będą pochodzić z Chin, które z geograficznego punktu widzenia stanowią znaczną część zysków tych technologicznych gigantów” – powiedział Innes.
Dodał, że jeśli były prezydent USA Donald Trump zostanie ponownie wybrany i nałoży znaczne cła na chiński import, napięcia handlowe mogą wzrosnąć.
„Amerykańscy inwestorzy technologiczni mogliby zapłacić tę cenę”.
We wtorek rynki azjatyckie załamały się po tym, jak Chiny rozpoczęły coroczną sesję legislacyjną, ustalając ambitny cel wzrostu na rok 2024 na poziomie pięciu procent.
Liczba ta jest zgodna z celem z zeszłego roku, ale znacznie odbiega od dwucyfrowego wzrostu, który przez lata napędzał drugą co do wielkości gospodarkę świata.
Traderzy byli rozczarowani, a światowe akcje zachwiały się.
„Wczorajsze przemówienie otwierające premiera Li (Qianga) przed Narodowym Kongresem Ludowym wskazuje, że Chiny utrzymują kurs, jeśli chodzi o powstrzymywanie się od wprowadzenia większych bodźców” – napisali w notatce ekonomiści Duncan Wrigley i Kelvin Lam z Pantheon Macroeconomics.
Eksperci wezwali do głębszych interwencji, aby pomóc słabnącej gospodarce Chin, nękanej przez przedłużający się kryzys w sektorze nieruchomości, rekordowe bezrobocie wśród młodych osób i globalne spowolnienie, które hamuje popyt na chiński eksport.
Wrigley i Lam stwierdzili, że Pekin „równoważy imperatyw wspierania krótkoterminowego wzrostu gospodarczego i zatrudnienia z chęcią zmiany modelu wzrostu w kierunku zaawansowanej produkcji i odejścia od nadmiernego polegania na nieruchomościach”.
Kraj prawdopodobnie „będzie polegał głównie na wsparciu fiskalnym, aby utrzymać wzrost na akceptowalnym poziomie, podczas gdy polityka pieniężna będzie odgrywać rolę akomodacyjną, wprowadzając jedynie symboliczne obniżki stóp” – dodali.
Oprócz NPC inwestorzy będą skupieni na zeznaniach Kongresu złożonych przez prezesa Rezerwy Federalnej Jerome’a Powella w środę i czwartek, gdyż będą szukać oznak tego, kiedy amerykański bank centralny może rozpocząć obniżki stóp procentowych.
Większość analityków spodziewa się, że długo oczekiwane obniżki stóp procentowych Fed rozpoczną się jeszcze w tym roku, ponieważ urzędnicy wyrazili ostrożność przed zbyt wczesną obniżką w oczekiwaniu na dalsze dane o inflacji.
Dane o zatrudnieniu w USA zostaną opublikowane w piątek.
Kluczowy indeks Nikkei w Tokio zakończył środę na nieznacznie niższych poziomach, a Szanghaj zamknął sesję.
Akcje Hongkongu odbiły, zwiększając na zamknięciu o 1,7 procent, po tym jak dzień wcześniej zakończyły spadki o ponad dwa procent.
W środę wzrosty również miały Sydney, Tajpej, Wellington, Singapur, Bangkok i Dżakarta.
Akcje w Seulu, Bombaju, Manili i Kuala Lumpur spadły.
Frankfurt i Paryż otworzyły się niżej, a Londyn pozostał bez zmian.
Source: https://buystocks.co.uk/news/asian-stocks-advance-after-global-markets-fall-on-tech-sell-off/