Giełdy na giełdach nieruchomości w Chinach spadają, gdy Evergrande spada o 25% w związku z blokadą restrukturyzacji zadłużenia
Notowane w Hongkongu akcje chińskiej firmy z branży nieruchomości Evergrande, znajdującej się w trudnej sytuacji, spadły w poniedziałek aż o 25% po tym, jak spółka oświadczyła, że opóźni spotkanie w sprawie restrukturyzacji zadłużenia, które ma się odbyć dzisiaj.
Akcje innych głównych chińskich spółek z branży nieruchomości w Hongkongu również spadły w wyniku wyprzedaży w tym sektorze.
Indeks Hang Seng Mainland Properties spadł w poniedziałek o nieco ponad 4%, podczas gdy inne spółki z branży nieruchomości odnotowały spadki. W poniedziałek wartość Country Garden spadła o 7,69%, Logan Group o 7,95%, a R&F Properties o 6,62%.
W poniedziałek akcje Evergrande kosztowały zaledwie 41 centów w Hongkongu.
Dla jasności, akcje Evergrande spadły aż o 87% po wznowieniu handlu 28 sierpnia, zamieniając je w akcje groszowe. Obrót został zawieszony w marcu ubiegłego roku.
W zgłoszeniu złożonym pod koniec piątku na giełdzie w Hongkongu Evergrande stwierdziło, że „sprzedaż Grupy nie była zgodna z oczekiwaniami firmy” od czasu ogłoszenia w marcu restrukturyzacji zadłużenia.
W związku z tym Evergrande „uważa za konieczne dokonanie ponownej oceny warunków proponowanej restrukturyzacji, aby dostosować je do obiektywnej sytuacji spółki i żądań wierzycieli”.
W niedzielę spółka ujawniła również, że w związku z dochodzeniem w sprawie spółki zależnej Hengda Real Estate nie może wyemitować nowych obligacji w ramach planu restrukturyzacji zadłużenia.
Reuters poinformował, że chiński organ nadzoru nad papierami wartościowymi prowadzi dochodzenie w sprawie jednostki Evergrande w związku z podejrzeniem naruszenia zasad ujawniania informacji.
Najnowsze doniesienia pojawiły się tydzień po tym, jak policja zatrzymała część pracowników działu zarządzania majątkiem Evergrande.
W sierpniu Evergrande złożyła w amerykańskim sądzie wniosek o ochronę przed upadłością na podstawie rozdziału 15, który umożliwia amerykańskiemu sądowi upadłościowemu interweniowanie w transgranicznych sprawach upadłościowych z udziałem zagranicznych spółek przechodzących restrukturyzację przez wierzycieli.
Z akt wynika, że Tianji Holdings, spółka zależna Evergrande, i jej spółka zależna Scenery Journey również złożyły wniosek o ochronę na mocy rozdziału 15 w sądzie upadłościowym na Manhattanie.
Evergrande, najbardziej zadłużony deweloper na świecie, w 2021 r. nie spłacił swoich długów, a w marcu 2022 r. jego akcje zostały zawieszone w obrocie.