HomeNews3 akcje sektora energetycznego, które warto mieć w swoim portfelu

3 akcje sektora energetycznego, które warto mieć w swoim portfelu

Mircea Vasiu

Osoby inwestujące w akcje związane z transformacją energetyczną mają powody do optymizmu w 2022 roku. Po trudnym 2021 r., gdy presja ze strony łańcucha dostaw i wysoka inflacja odbiły się na zyskach, otworzyły się możliwości w tym sektorze.

Ubiegły rok był dla inwestorów sektora transformacji energetycznej bardzo trudny. Rosnąca inflacja i ciągła presja ze strony łańcucha dostaw wpłynęły na rentowność wielu spółek z tego sektora.

Jednak spadek cen w połączeniu ze zmniejszającą się w niektórych obszarach presją ze strony łańcucha dostaw doprowadziły do powstania nowych atrakcyjnych możliwości w tym sektorze. Co więcej, rządy przygotowują ogromne pakiety wspierające fazę transformacji energetycznej, np. w Stanach Zjednoczonych i Europie.

Czy nadszedł więc czas, aby zainwestować w akcje związane z transformacją energetyczną? Oto trzy spółki warte uwagi: Renewable Energy Group, Clearway Energy oraz Brookfield Renewable.

Renewable Energy Group

Renewable Energy Group jest amerykańską firmą działającą w sektorze energetycznym. Zajmuje się przetwarzaniem tłuszczów, olejów oraz smarów na biopaliwa i posiada 12 biorafinerii.

Cena akcji miała ciężki 2021 rok. Na dodatek od początku roku spadły o 13,81%. Jednak analitycy są optymistyczni. Z 17 analityków zajmujących się akcjami, 14 wydało rekomendacje kupna, a 3 wydało rekomendacje neutralne. Żaden analityk nie wydał rekomendacji sprzedaży dla Renewable Energy Group.

Ponadto, spółka notowana jest na wskaźniku P/E Non-GAAP (TTM) wynoszącym 8,80, znacznie niższym niż mediana sektora wynosząca 13,26.

Clearway Energy

Clearway Energy to amerykańska firma z siedzibą w Princeton, New Jersey. Prowadzi projekty generowania energii wiatrowej i słonecznej oraz zakłady produkujące gaz ziemny.

Akcje spółki notowane są w okolicach rekordów wszechczasów, a Clearway Energy wypłaca dywidendę. Stopa zwrotu z dywidendy wynosi 4,17%, natomiast 5-letnia stopa wzrostu wynosi 7,03%.

W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy Clearway Energy osiągnęła marżę zysku brutto w wysokości 65,95%, wyższą od mediany sektora o 54,52%.

Brookfield Renewable

Brookfield Renewable to amerykańska firma z Nowego Jorku działająca w branży odnawialnych źródeł energii elektrycznej. Posiada zakłady w Ameryce Północnej i Południowej, a także w Europie.

Podobnie jak Clearway Energy, Brookfield Renewable w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy działał z marżą zysku brutto znacznie wyższą od mediany sektora o 53,29%. Przy obecnym kursie giełdowym spółka wyceniana jest na 12,22 mld dolarów, a wartość przedsiębiorstwa wynosi 35,78 mld dolarów.