Home » News » Przychody PepsiCo za IV kwartał przewyższają szacunki analityków

Przychody PepsiCo za IV kwartał przewyższają szacunki analityków

Gigant rynku napojów PepsiCo opublikował dziś swoje wyniki za czwarty kwartał z bardzo dobrymi wynikami.

PepsiCo opublikowały dziś wyniki finansowe za czwarty kwartał 2021 roku, odnotowując przychody wyższe od oczekiwań analityków z Wall Street.

W czwartym kwartale ubiegłego roku spółka zanotowała 25,25 mld dolarów, przewyższając szacunki analityków na poziomie 24,24 mld dolarów. Zysk na akcję spółki w poprzednim kwartale wyniósł 1,53 dolara, czyli powyżej 1,52 dolara, który prognozowali analitycy rynkowi.

Przychody wzrosły, ponieważ światowa gospodarka powoli wychodziła z pandemii. Zysk netto giganta branży napojów za poprzedni kwartał wyniósł 1,32 mld dolarów, czyli 95 centów na akcję. Jest to spadek z 1,85 mld dolarów, czyli 1,33 dolarów na akcję odnotowanych w tym samym kwartale 2020 roku.

Organiczne przychody PepsiCo wzrosły o 11,9% w IV kw. 2021 r., przewyższając wpływ przejęć i dezinwestycji. W bieżącym roku fiskalnym spółka podała, że spodziewa się wzrostu przychodów organicznych na poziomie 6%.

Spółka dodała, że spodziewa się, iż do końca roku zwróci akcjonariuszom około 7,7 mld USD. Będzie to obejmować dywidendy w wysokości 6,2 mld USD oraz skup akcji własnych w wysokości ok. 1,5 mld USD.

Pomimo pozytywnych wyników odnotowanych w poprzednim kwartale, spółka przyznaje, że obecnie odczuwa skutki inflacji we wszystkich swoich firmach. PepsiCo ostrzegły o presji kosztowej w nadchodzącym roku ze strony rosnących cen transportu i opakowań.

Akcje spółki spadają o ponad 1% od otwarcia rynku w USA kilka godzin temu. Dzieje się tak pomimo tego, że spółka zanotowała lepszy od oczekiwań raport finansowy. W momencie publikacji raportu PEP notowany jest na poziomie $169,84, co oznacza spadek o 1,22% w ciągu ostatnich kilku godzin.

PEP dobrze radził sobie w zeszłym roku, rosnąc o ponad 20% w ciągu ostatnich 14 miesięcy. Spółka jest obecnie wyceniana na ponad 237 mld dolarów.