HomeNewsOto trzy akcje sektora użyteczności publicznej, które warto dodać do swojego portfela

Oto trzy akcje sektora użyteczności publicznej, które warto dodać do swojego portfela

Mircea Vasiu

Amerykański sektor użyteczności publicznej jest znany z niskiej zmienności i wysokich zysków z dystrybucji. Oto trzy akcje, które warto dodać do swojego portfela, aby zmniejszyć zmienność i jednocześnie uzyskać wysoką dywidendę: NextEra Energy, Duke Energy i Dominion Energy.

Przedsiębiorstwa użyteczności publicznej znane są z niskiej zmienności i wysokiej rentowności dystrybucji, i z tych powodów często stanowią interesującą opcję dywersyfikacji portfela przy jednoczesnym uzyskiwaniu dochodu z dywidendy. Oto trzy amerykańskie spółki użyteczności publicznej, które zmniejszą zmienność Twojego portfela: NextEra Energy, Duke Energy i Dominion Energy.

NextEra Energy

NextEra Energy ma siedzibę na Florydzie i została założona w 1925 roku. Obsługuje 11 milionów ludzi, produkuje i sprzedaje energię elektryczną.

Posiada jedną z najdłuższych ścieżek wzrostu rocznej dywidendy – 26 lat z rzędu. Ponadto, wskaźnik wypłaty dywidendy wynosi 60,63%, a rentowność dywidendowa wynosi 2,03%. Ponadto NextEra w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy wypracowała marżę zysku brutto wyższą od mediany sektora o 17,91%.

Poza dywidendą kwartalną inwestorzy korzystali również z aprecjacji kursu akcji. W ciągu ostatniej dekady cena akcji NextEra wzrosła ponad dziewięciokrotnie, a ostatnio została odrzucona powyżej 90 USD.

Duke Energy

Duke Energy to kolejne amerykańskie przedsiębiorstwo użyteczności publicznej, które ma siedzibę w Charlotte w Karolinie Północnej. Obsługuje blisko 10 milionów klientów oraz wytwarza i dystrybuuje energię elektryczną na terenie 19 stanów.

Stopa dywidendy jest jeszcze wyższa niż w przypadku NextEra – 2,78%, podobnie jak wskaźnik wypłaty – 72,93%. Ponadto, w ciągu ostatnich 5 lat stopa wzrostu dywidendy wyniosła 3,03%, a spółka zwiększała roczne wypłaty dla akcjonariuszy przez 10 kolejnych lat.

Dominion Energy

Dominion Energy ma siedzibę w Richmond w stanie Wirginia i zatrudnia blisko 20 000 osób. Zajmuje się produkcją i dystrybucją energii w Wirginii i Karolinie Północnej, a jej marża zysku brutto za ostatnie dwanaście miesięcy wynosiła 49,26% i była wyższa od mediany sektora o 15,43%.

Cena akcji wzrosła o +8,72% w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy, a obecnie firma ma kapitalizację rynkową w wysokości 64,94 miliardów dolarów i wartość przedsiębiorstwa w wysokości 109,03 miliardów dolarów. Dominion wypłaca kwartalną dywidendę swoim akcjonariuszom, a rentowność dywidendy wynosi 3,33%, podczas gdy wskaźnik wypłaty wynosi 66,84%.