HomeNewsNASDAQ 100 – prognoza kursu po wzroście o ponad 1500 punktów

NASDAQ 100 – prognoza kursu po wzroście o ponad 1500 punktów

Mircea Vasiu

NASDAQ 100 wzrósł o ponad 1500 punktów od ostatnich minimów i grozi mu przebicie się powyżej poziomu 15 000 punktów. Czy to tylko hossa na rynku niedźwiedzia?

Jeśli jest jakiś sektor, który został mocno pobity w pierwszym kwartale 2022 roku, to jest to sektor technologiczny. Indeks NASDAQ 100, reprezentujący ten sektor, spadł o ponad 20% w stosunku do maksimów z końca 2021 roku, oficjalnie wchodząc na terytorium rynku niedźwiedzia.

Co więcej, Rezerwa Federalna Stanów Zjednoczonych podniosła stopę funduszy federalnych po raz pierwszy od czasu pandemii COVID-19. Co więcej, bank centralny ma jastrzębią retorykę dotyczącą swoich przyszłych działań.

Mimo to indeks NASDAQ 100 zanotował wzrost, a ceny pozostają w dobrej kondycji. Czy to tylko hossa na rynku niedźwiedzia, czy może czas na ponowne kupowanie akcji?

NASDAQ 100 wyłamał się z formacji klina zniżkującego

Sytuacja techniczna sprzyja wzrostom. Rynek niedawno wybił się z formacji klina zniżkującego i od tego czasu wzrasta.

Formacja opadającego klina jest byczą formacją odwrócenia trendu, a cena często całkowicie się od niej cofa. W tym przypadku powrót do maksimów wszech czasów może być możliwy, pod warunkiem, że utrzymają się ostatnie minima w rejonie 13 000 punktów.

Dlaczego akcje rosną, gdy Fed zacieśnia politykę pieniężną?

Nie dość, że Fed rozpoczął cykl zacieśniania, to jeszcze jego retoryka jest coraz bardziej jastrzębia. Fed nie widzi już możliwości podwyższenia stopy funduszy federalnych o pół punktu procentowego na następnym posiedzeniu, co przysparza inwestorom akcji jeszcze więcej zmartwień.

Dlaczego więc akcje zyskują na wartości?

Jednym z wyjaśnień może być to, że różnica między stopą inflacji a stopą funduszy federalnych jest tak duża, że ostatnia podwyżka stóp nie ma znaczenia dla zahamowania trendu inflacyjnego.

Czy jest to hossa na rynku niedźwiedzia?

Hossa na rynku niedźwiedzia jest znacznie bardziej gwałtowna niż hossa. Obecny rajd jest niemal pionowy, bez znaczących odchyleń, co sugeruje rajd rynku niedźwiedzia.

Jednak formacja odwrócenia trendu mówi nam co innego. Co więcej, Fed podejmie kolejne działania dopiero za sześć tygodni. W międzyczasie pojawią się dane o marcowej inflacji i jeśli wskaźnik ten będzie nadal rósł, hossa na rynku akcji może być kontynuowana.