HomeNewsNajlepsze europejskie banki do kupienia, gdy EBC sygnalizuje podwyżki stóp

Najlepsze europejskie banki do kupienia, gdy EBC sygnalizuje podwyżki stóp

Mircea Vasiu

Europejskie banki osiągnęły lepsze wyniki w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy, gdy światowe stopy zwrotu odbiły się od najniższych poziomów. Teraz, gdy Europejski Bank Centralny (EBC) stał się bardziej jastrzębi, jakie są najlepsze europejskie banki do kupienia w obliczu zbliżających się podwyżek stóp?

Banki komercyjne mają tendencję do osiągania lepszych wyników w środowisku, w którym stopy procentowe rosną. EBC zaskoczył rynki na początku 2022 roku, gdy zasugerował zbliżające się zaostrzenie warunków finansowych.

Bank centralny stanowczo sprzeciwił się podwyżkom stóp zaledwie sześć tygodni przed ostatnim posiedzeniem EBC. Jednak rosnąca inflacja i dobre dane o zatrudnieniu wymusiły ponowne dostosowanie polityki monetarnej, a EBC jest obecnie postrzegany jako podmiot, który w tym roku dokona co najmniej jednej podwyżki stóp.

Należy tu wspomnieć, że EBC utrzymuje stopę depozytową na poziomie -0,5%, więc pierwsza podwyżka nie będzie miała większego znaczenia. Jednak zacieśnianie warunków finansowych prowadzi do wzrostu rentowności, a inwestorzy zazwyczaj lokują część swoich portfeli w banki komercyjne w tym regionie.

Oto trzy europejskie banki, które warto kupić w obliczu przyszłego zaostrzenia warunków finansowych:

  • BNP Paribas
  • Credit Agricole
  • UniCredit

BNP Paribas

BNP Paribas to francuski bank komercyjny oferujący produkty i usługi bankowe na rynku lokalnym i międzynarodowym. Zatrudnia blisko 200.000 osób, a założony został w 1848 roku.

Cena akcji wzrosła o ponad 35% w ciągu ostatnich dwunastu lat, co jest znaczącą zmianą, jeśli weźmiemy pod uwagę, że bank wypłaca półroczną dywidendę. Stopa zwrotu z dywidendy wynosi 4,09%, a w ciągu ostatnich pięciu lat bank podniósł ją o 4,20%.

Credit Agricole

Сredit Agricole to kolejny francuski zdywersyfikowany bank, bezpośredni rywal BNP Paribas. Z siedzibą w Montrouge, zatrudnia około 75 000 osób, a cena jego akcji wzrosła o ponad 20% w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy.

Stopa dywidendy jest jeszcze bardziej atrakcyjna w porównaniu do BNP Paribas, która w 2022 roku wyniesie 7,21%. Ponadto, wskaźnik P/E wygląda atrakcyjnie na poziomie zaledwie 8,61 w 2022 roku, a do 2024 roku ma spaść do 7,39.

UniCredit

UniCredit to włoski bank założony w 1870 roku, który zatrudnia ponad 80 000 osób. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy kurs akcji UniCredit wzrósł o ponad 62%, przynosząc inwestorom zyski.

Ponadto, bank wypłaca wysoką dywidendę, o czym świadczy stopa dywidendy na poziomie 4,15%.