HomeNewsNajlepsze akcje defensywne do kupienia w celu ochrony przed ewentualną recesją

Najlepsze akcje defensywne do kupienia w celu ochrony przed ewentualną recesją

Mircea Vasiu

Akcje defensywne są znane ze stałej dywidendy i stabilności cen. Ponadto, są one niecykliczne, ponieważ ich produkty lub usługi nie są powiązane z cyklem koniunkturalnym. Jakie są zatem najlepsze akcje defensywne, które warto kupić na wypadek nadejścia recesji?

Gospodarka rozwija się w cyklach, a nie w linii prostej. Teoria cyklu koniunkturalnego mówi nam, że po okresach ekspansji gospodarczej następują okresy jej kurczenia się.

Z czasem całkowity PKB rośnie, ale z pewnymi utrudnieniami na tej drodze. Recesję gospodarczą definiuje się jako co najmniej dwa kwartały ujemnego wzrostu gospodarczego z rzędu.

Teraz, gdy w Europie Wschodniej wybuchła wojna, a banki centralne znalazły się w pułapce, zmuszone do podnoszenia stóp procentowych w warunkach spowolnienia gospodarczego, aby walczyć z inflacją, co powinni zrobić inwestorzy giełdowi? Jedno rozwiązanie: inwestować w akcje defensywne.

Są one znane ze stałej dywidendy oraz z dostarczania produktów i usług, na których popyt w niewielkim stopniu zależy od cyklu koniunkturalnego. Oto kilka nazw, które warto rozważyć: Walmart, CVS Health i General Electric.

Walmart

Walmart jest jedną z największych korporacji w Stanach Zjednoczonych i na świecie. Prowadzi hipermarkety i supercentra oraz jest przedstawicielem sektora dóbr konsumpcyjnych. Jest to sektor defensywny, dlatego Walmart wypłaca stałą dywidendę, a jego produkty i usługi są nieskorelowane z cyklem koniunkturalnym.

Spółka zwiększała roczną dywidendę w ciągu ostatnich 48 lat z rzędu, a wskaźnik wypłaty dywidendy wynosi 34,11%.

CVS Health

CVS Health jest amerykańską spółką z Rhode Island, działającą w branży usług opieki zdrowotnej. Jest to defensywny walor notowany blisko maksimów z całego okresu i wypłacający stałą dywidendę.

Stopa zwrotu z dywidendy wynosi 2,15%, a wskaźnik wypłaty dywidendy 23,78%. Przy obecnym kursie giełdowym spółka jest wyceniana na 133,77 mld USD, a wartość przedsiębiorstwa wynosi 197,55 mld USD.

General Electric

General Electric to kultowa amerykańska firma. Jest jedną z najstarszych firm na świecie, konglomeratem przemysłowym działającym na całym świecie i zatrudniającym blisko 170 000 osób. Wypłaca kwartalną dywidendę, a cena akcji w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy jest niemal niezmienna.