HomeNewsLockheed wycofuje się z umowy kupna Aerojet za 4,4 mld USD z powodu przeszkód prawnych

Lockheed wycofuje się z umowy kupna Aerojet za 4,4 mld USD z powodu przeszkód prawnych

Hassan Maishera

Lockheed nie przejmie już Aerojet Rocketdyne Holdings Inc. z powodu kontroli regulacyjnej ze strony rządu Stanów Zjednoczonych.

Amerykański producent broni Lockheed Martin Corp ogłosił dzisiaj, że odwołał przejęcie producenta silników rakietowych Aerojet Rocketdyne Holdings Inc. Nastąpiło to po sprzeciwie ze strony amerykańskich regulatorów antymonopolowych.

W zeszłym miesiącu Federalna Komisja Handlu wniosła pozew o zablokowanie transakcji Aerojet Rocketdyne. Według FTC, przejęcie Aerojet przez Lockheeda miałoby negatywny wpływ na innych kontrahentów z branży obronnej. Transakcja była wcześniej zapowiadana na koniec 2020 roku, ale już nie dojdzie do skutku.

Po jej ogłoszeniu w 2020 roku, transakcja spotkała się z krytyką ze strony niektórych uczestników branży, przy czym większość z nich twierdziła, że przejęcie da Lockheedowi wiodącą pozycję w zakresie silników rakietowych na paliwo stałe.

Producent rakiet Raytheon Technologies głośno wyrażał swój sprzeciw wobec transakcji, twierdząc, że dałaby ona Lockheedowi zbyt dużą władzę w branży.

Według szefa Lockheeda Jamesa Taicleta, przejęcie byłoby korzystne dla rządu Stanów Zjednoczonych poprzez poprawę efektywności, szybkości i obniżenie kosztów. Dodał jednak, że zakończenie transakcji leży w najlepszym interesie zainteresowanych stron.

Lockheed stwierdził, że odpowiada za 33% sprzedaży Aerojet, dodając, że transakcja zmniejszyłaby koszty dla rządu Stanów Zjednoczonych.

Aerojet stwierdził, że pomimo rezygnacji z umowy, spodziewa się dobrych wyników w przyszłości. Umowa została rozwiązana bez żadnych strat po obu stronach. Zgodnie z aktami regulacyjnymi, umowa o połączeniu nie zawiera opłaty za rozwiązanie w przypadku, gdyby agencje regulacyjne sprzeciwiły się transakcji.

Federalna Komisja Handlu dodała, że gdyby sprawa zakończyła się w sądzie, byłaby to pierwsza od dziesięcioleci sprawa sądowa dotycząca fuzji obronnej.

Akcje Lockheeda spadły dziś o ponad 2% i obecnie notowane są w okolicach 387 USD.