HomeNewsKupować czy sprzedawać indeks S&P 500 przed zaplanowanym na środę posiedzeniem Fed?

Kupować czy sprzedawać indeks S&P 500 przed zaplanowanym na środę posiedzeniem Fed?

Mircea Vasiu

W środę Fed przedstawi swoją decyzję w sprawie polityki monetarnej. Co zrobi indeks S&P 500, gdy podwyżka stóp jest w planach?

W ostatni czwartek raport o inflacji w USA za luty pokazał, że ceny towarów i usług wzrosły o 7,9% rok do roku. Ceny samochodów używanych wzrosły o +41,2%, benzyna o +38%, a ceny mięsa, ryb i jaj o +13%.

Fed ma podwójny mandat – stabilizacji cen i tworzenia miejsc pracy. W sytuacji, gdy stopa bezrobocia wynosi 3,8%, a inflacja jest tak wysoka, Fed uznał, że nadszedł odpowiedni moment, aby rozpocząć cykl zacieśniania.

Fed upewnił się, że rynek wie, że podniesie stopy, o czym informował już wiele razy. Jednak po zeszłotygodniowym raporcie o inflacji rynek spodziewa się jeszcze szybszego zacieśnienia.

66% szans na 8 podwyżek w tym roku

Po najnowszych danych o inflacji oczekuje się, że Fed podniesie stopy procentowe w tym roku osiem razy. Istnieje 66% prawdopodobieństwo, że na koniec roku stopa funduszy Fed wyniesie 2%-2,25%, a takie prawdopodobieństwo oznacza kłopoty dla rynku akcji.

Akcje nie radzą sobie dobrze w środowisku rosnących stóp procentowych. W połączeniu z wydarzeniami geopolitycznymi wpływającymi na rynek w ostatnim czasie, nie powinniśmy być zaskoczeni spadkiem indeksu S&P 500.

Podczas gdy obraz fundamentalny wygląda niedźwiedzio, co z obrazem technicznym?

S&P 500 pozostaje niedźwiedzi, utrzymując się poniżej 4.300 punktów

Obraz techniczny wygląda niedźwiedzio, gdy cena utrzymuje się poniżej 4 300 punktów. Indeks otworzył nowy rok handlowy na rekordowo wysokim poziomie, ale od tego czasu ciągle spada.

W ostatni piątek ujemna stopa zwrotu indeksu S&P 500 wynosząca -11/8% YTD była czwartą najgorszą w historii. Jeżeli jednak historia coś nam mówi, to mówi nam, że inwestorzy będą kupować spadki, ponieważ za każdym razem, gdy dochodziło do takiego spadku, rynek akcji kończył rok z dużymi zyskami.

Jeśli chodzi o obraz techniczny, można zauważyć tworzącą się formację głowy z ramionami. Przed wykonaniem mierzonego ruchu, cena zazwyczaj testuje linię szyi, co już miało miejsce.

Jeśli rynek nie będzie w stanie powrócić powyżej poziomu 4 300 punktów, nastawienie pozostanie niedźwiedzie. Jednak Fed nadal trzyma karty w ręku, gdyż może dokonać "gołębiej" podwyżki poprzez dodanie jakiegoś słodzika, np. sugerując, że rynek jest daleko przed sobą, jeśli chodzi o wycenę przyszłych podwyżek stóp.