Home » News » Intel to największy przegrany Dow

Intel to największy przegrany Dow

Półprzewodniki są we wszystkim. Nasze telefony, laptopy, telewizory. Nawet nasze samochody. Jednak obawy o globalną recesję i ciągłe obawy o niedobory podaży wynikające z utrzymujących się przestojów w Azji w związku z pandemią w ciągu ostatnich dwóch lat uderzają w czołowe firmy produkujące chipy.

Akcje Intel Corporation (NASDAQ: INTC) spadły w tym roku o ponad 45%, co czyni go największym psem Dow. Intel (INTC) walczy pomimo dobrze nagłośnionych planów budowy większej liczby fabryk w Stanach Zjednoczonych i zatrudniania większej liczby pracowników w domu. Prezydent Biden nawet zwiedził nowy zakład Intela (INTC) w Ohio na uroczystość wmurowania kamienia węgielnego.

Szczerze mówiąc, Intel nie jest jedyną firmą produkującą chipy, która przeżywa w tym roku ciężki okres.

Akcje rywalizujących z nimi półprzewodników, NVIDIA Corporation (NASDAQ: NVDA) i Advanced Micro Devices, Inc. (NASDAQ: AMD) spadły o ponad 50%. Nieszczęścia związane z łańcuchem dostaw i obawy związane z gwałtownym spowolnieniem gospodarczym ciążą na całym sektorze. Referencyjny Philadelphia Semiconductor Index (SOX), lub SOX, jak jest znany na Wall Street, spadł o prawie 40% w 2022 roku.

Ale Intel od dłuższego czasu pozostaje w tyle. Akcje są obecnie notowane na najniższym poziomie od maja 2016 r. Akcje spadły o ponad 25% w ciągu ostatnich pięciu lat, podczas gdy SOX wzrósł ponad dwukrotnie, Nvidia wzrosła o prawie 200%, a AMD o ponad 400%.

Czy nowy dyrektor generalny Pat Gelsinger (przejął stanowisko w 2021 r.) może odwrócić Intela? Inwestorzy mogą dać Gelsingerowi więcej czasu na powrót firmy na właściwe tory.

Ile czasu jest jednak niejasne. Poprzednik Gelsingera, Bob Swan, był dyrektorem generalnym tylko przez nieco ponad dwa lata. Swan przejął stanowisko Briana Krzanicha, który ustąpił w 2018 roku po ujawnieniu „przeszłego dobrowolnego związku” z pracownikiem Intela.

Jeden z menedżerów funduszu, który jest właścicielem akcji, uważa, że Gelsinger będzie w stanie przywrócić Intelowi dawną świetność. Powiedział jednak, że zajmie to trochę czasu i że inwestorzy nie muszą jeszcze spieszyć się z zakupem akcji.

„Nie sądzę, aby kupowanie było pilne. Myślę jednak, że w dłuższej perspektywie Intel naprawi statek” – powiedział Jeff Travis, menedżer portfela Oak Associates Funds. Travis jest właścicielem firmy Intel w funduszu Red Oak Technology Select.

Travis uważa, że akcje półprzewodników są nadal dobrą „sekularną branżą wzrostu” i że wyceny są teraz atrakcyjne, biorąc pod uwagę, jak gwałtownie spadły akcje.

Powiedział, że najlepsze są firmy produkujące chipy KLA oraz Kulicke and Soffa Industries Inc. (NASDAQ: KLIC), które sprzedają produkty głównym producentom półprzewodników, oraz Ambarella Inc (NASDAQ: AMBA), której chipy do przetwarzania wideo są używane w samochodach.

Czy zatem najgorsze już minęło dla tych i innych firm produkujących półprzewodniki? Analitycy Goldman Sachs tak nie uważają. W piątek obniżyli swoje prognozy przychodów i zarobków dla liderów układów pamięci Micron Technology, Inc. (NASDAQ: MU), która poda informacje o zarobkach w czwartek, oraz Western Digital Corp (NASDAQ: WDC).

„Odnotowano szereg negatywnych danych branżowych” – zauważyli analitycy, wskazując na ostrożne komentarze na temat popytu ze strony Intela, AMD i Nvidii w ostatnich tygodniach. Analitycy Goldman dodali, że na rynkach końcowych komputerów osobistych, serwerów korporacyjnych i smartfonów występuje „słabość”.

Tak więc może się wkrótce okazać, że największe firmy produkujące układy scalone będą miały dno.

Shocktober czy Rocktober na akcje?

Wrzesień to historycznie najgorszy miesiąc na giełdzie. Wrzesień nie jest wyjątkiem.

Dow spadł do tej pory o ponad 6% w tym miesiącu i nie jest daleki od 52-tygodniowego minimum. Wynika to z ponad 4% spadku w sierpniu. S&P 500 i Nasdaq wypadły jeszcze gorzej, spadając odpowiednio o 7% i 8%.

Czy jednak rynek odbije się w październiku? Oczywiście miesiąc, który kończy się Halloween, ma złą reputację jako przerażający dla handlowców. Wall Street miała w październiku kilka historycznych spadków. Pomyśl na przykład o latach 1929, 1987 i 2008.

Ale te masowe październikowe wyprzedaże są w rzeczywistości anomaliami. Akcje często cieszą się silnymi wzrostami pod koniec roku, ponieważ inwestorzy stawiają na zdrowy wzrost zysków i wysokie wydatki konsumentów podczas wakacji.

Sprzedaż detaliczna ostatnio rosła, do czego przyczynił się duży spadek cen gazu i ropy, co pozwoliło włożyć więcej pieniędzy do kieszeni konsumentów. Są więc nadzieje, że Amerykanie będą dalej robić zakupy, zwłaszcza że rynek pracy również pozostaje silny. To powinno zwiększyć zyski firm.

Mimo to zawirowania na światowych rynkach, szczególnie spowodowane inflacją, skłaniają firmy typu blue chip, takie jak FedEx Corporation (NYSE: FDX), do wydawania ostrzeżeń o swoich zarobkach i gospodarce.

Większość dużych korporacji ogłosi zarobki za trzeci kwartał w październiku… a to oznacza, że mogą również przedstawić zaktualizowane prognozy na czwarty kwartał i dać pierwsze wgląd w to, czego oczekują w odniesieniu do sprzedaży i zysków w 2023 roku.

Analitycy już w ostatnich tygodniach dość znacznie obniżyli swoje prognozy na III kwartał. Według danych FactSet, Wall Street przewiduje obecnie wzrost zysków o zaledwie 3,2% w trzecim kwartale.

Jeśli będą musieli zacząć obniżać szacunki na koniec tego i przyszłego roku, może to zepchnąć zapasy jeszcze niżej.

„Istnieje większe ryzyko spadków dla akcji amerykańskich”, powiedział Luke Tilley, główny ekonomista i szef działu alokacji aktywów i usług ilościowych w Wilmington Trust Investment Advisors.

W przyszłym

Poniedziałek: PKB Niemiec.

Wtorek: zamówienia trwałe w USA; zaufanie konsumentów w USA; sprzedaż nowych domów w USA; zyski od Jabil Inc (NYSE: JBL), United Natural Foods Inc (NYSE: UNFI) i BlackBerry Ltd (NYSE: BB).

Środa: Stany Zjednoczone oczekujące na sprzedaż domów; zarobki z Cintas Corporation (NASDAQ: CTAS) i Paychex, Inc. (NASDAQ: PAYX).

Czwartek: PKB USA (trzeci szacunek za II kwartał); Tygodniowe wnioski o bezrobocie w USA: IPO Porsche; zyski od CarMax, Inc (NYSE: KMX), Rite Aid Corporation (NYSE: RAD), Bed Bath & Beyond Inc (NASDAQ: BBBY), Nike Inc (NYSE: NKE) i Micron Technology, Inc. (NASDAQ: MU).

Piątek: koniec trzeciego kwartału; inflacja PCE w USA; dochody i wydatki osobiste w USA; nastroje konsumentów w Stanach Zjednoczonych w Michigan; Chiny PMI; decyzja w sprawie stóp procentowych Indii; zarobki z Evergrande.