HomeNewsIntel przejmie Tower Semiconductor za 5,4 mld dolarów

Intel przejmie Tower Semiconductor za 5,4 mld dolarów

Hassan Maishera

Intel chce rozszerzyć swoją działalność w zakresie produkcji procesorów poprzez przejęcie izraelskiej firmy Tower Semiconductor.

Amerykański producent procesorów Intel ogłosił dziś, że zgodził się na przejęcie izraelskiej firmy Tower Semiconductor. Transakcja jest podobno warta 5,4 miliarda dolarów.

Według raportu Reutersa, Intel zapłaci za Tower 53 USD za akcję, co jest powyżej wczorajszej ceny zamknięcia spółki na giełdzie NASDAQ, która wynosiła 33,13 USD. Transakcja ta ma zwiększyć specjalizację Intela w produkcji chipów.

Tower Semiconductor znany jest z produkcji analogowych chipów stosowanych w samochodach, czujnikach medycznych i zarządzaniu energią. Dzięki przejęciu Intel będzie jeszcze bardziej konkurował z tajwańskim TSMC, który jest obecnie wiodącym producentem procesorów na świecie.

Transakcja ma miejsce w czasie, gdy na świecie brakuje chipów, co ma wpływ na produkcję wielu urządzeń, od smartfonów do samochodów.

Tower Semiconductor rozszerza swoją działalność w Izraelu, Teksasie i Japonii w celu produkcji chipów 200 i 300 milimetrowych. W ciągu ostatnich kilku miesięcy firma wydała dużo na sprzęt.

CEO Intela Pat Gelsinger stwierdził, że przejęcie Tower Semiconductor będzie ogromnym impulsem dla firmy. On stwierdził, że:

"Portfolio technologii specjalnych Tower (i) zasięg geograficzny … pomoże w zwiększeniu skali usług produkcyjnych Intela i przyspieszy realizację naszego celu, jakim jest zostanie głównym dostawcą mocy produkcyjnych odlewni na świecie. Dzięki tej transakcji Intel będzie mógł zaoferować atrakcyjny wachlarz wiodących węzłów i zróżnicowanych technologii specjalistycznych na dojrzałych węzłach – odblokowując nowe możliwości dla obecnych i przyszłych klientów w erze bezprecedensowego popytu na półprzewodniki."

Oczekuje się, że przejęcie zostanie zamknięte w ciągu 12 miesięcy, a zarządy obu firm zatwierdziły transakcję. Jednakże, transakcja nadal podlega zatwierdzeniu przez urzędy antymonopolowe w Stanach Zjednoczonych i Izraelu.

Ponadto, akcjonariusze Tower Semiconductor będą musieli również zatwierdzić transakcję przed jej zakończeniem.