HomeNewsIndeks FTSE 100 wzrasta o 1% po otwarciu. Czy będzie kontynuował trend wzrostowy?

Indeks FTSE 100 wzrasta o 1% po otwarciu. Czy będzie kontynuował trend wzrostowy?

Mircea Vasiu

FTSE 100 wzrasta po otwarciu rynku, reagując na silne wsparcie horyzontalne. Czy będzie kontynuował trend wzrostowy, czy może czeka go kolejny spadek?

Zmienność na rynkach finansowych znacznie wzrosła od czasu wybuchu konfliktu na linii Rosja-Ukraina. Odpowiedzią państw zachodnich na inwazję Rosji na Ukrainę był zestaw sankcji i ograniczeń zarówno ze strony rządów, jak i sektora prywatnego.

Wszystkie kraje świata zachodniego ogłosiły podjęcie różnych działań, solidaryzując się z tym, co stało się na Ukrainie. Jednak działania te miały również wpływ na firmy, które wcześniej prowadziły interesy w Rosji, a tym samym na ich rentowność.

Jednym z przykładów jest British Petroleum. Sprzedała ona swoje 20% udziałów w rosyjskiej spółce i poniosła duże straty finansowe.

Dlatego też ostatni spadek indeksu FTSE 100 można postrzegać jako reakcję na wydarzenia makroekonomiczne, które mają wpływ na Europę. Inwestorzy kapitałowi wycofują niektóre żetony ze stołu, ponieważ panuje niepewność.

Niemniej jednak, ruch w dół sprowadził indeks z powrotem do poziomu 6 800 punktów. Jest to obszar, gdzie silne wsparcie horyzontalne doprowadziło do wcześniejszego odbicia się rynku.

Dziś ponownie to zrobił, ale czy zdoła utrzymać się powyżej tego poziomu?

Trend wzrostowy utrzymuje się powyżej 6.800 punktów

Pomimo ostatniego spadku, indeks FTSE 100 utrzymuje tendencję wzrostową, utrzymując się powyżej poziomu 6 800 punktów. Już po raz czwarty z rzędu indeks reaguje na wsparcie horyzontalne, dlatego też można powiedzieć, że jest to kluczowy poziom, który będzie stanowił punkt zwrotny w przyszłości.

Można również zauważyć trudności w rozwoju rynku w ostatnich miesiącach. W 2022 r. udało mu się osiągnąć jedynie minimalne maksima, a na dziennym wykresie czasowym utworzyła się formacja klina zwyżkującego.

Formacja wzrostowa jest formacją odwrócenia trendu, sygnalizującą większe spadki, gdy rynek przebije się poniżej dolnej linii trendu. Tak się stało w przypadku konfliktu na Ukrainie, ale w drodze w dół indeks FTSE 100 nie zdołał przełamać horyzontalnego wsparcia.

Na jakim poziomie byki chciałyby zobaczyć rynek przed ponownym zakupem?

Byłoby to 7 400. Dzienne zamknięcie powyżej tego poziomu zapoczątkowałoby dalsze wzrosty, ponieważ taki ruch unieważniłby formację klina zwyżkującego.