HomeNewsHSBC znosi FTSE100, gdy sierpień zaczyna ostrożny, dolar Amerykański spada

HSBC znosi FTSE100, gdy sierpień zaczyna ostrożny, dolar Amerykański spada

News Team

To był nerwowy początek nowego miesiąca dla rynków w Europie z przyzwoitymi zyskami dla sektora finansowego po tym, jak HSBC zasłonił kurtynę pozytywnego pierwszego półrocza dla brytyjskiego sektora bankowego jako całości, w kontekście obaw na głównych rynkach azjatyckich.

Europa

Z dala od tych pozytywów, rynki europejskie cofnęły się od swoich dziennych maksimów po doniesieniach, że przewodnicząca Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi wyląduje jutro wieczorem na Tajwanie wbrew chińskim ostrzeżeniom, aby tego nie robić.

Ten wzrost napięcia stanowi pewien problem dla USA, zwłaszcza biorąc pod uwagę agresywne zachowanie Rosji na Ukrainie. Niezwykle trudno będzie USA nie kontynuować tej wizyty, pomimo niezadowolenia ze strony Chin, ponieważ byłoby to wysłanie złego komunikatu i zachęciłoby Chiny do dalszego zwiększania szczęścia w działaniach wojskowych w regionie Azji.

Dzisiejsze dane za pierwsze półrocze, pochodzące z największego brytyjskiego banku, wydają się wskazywać na dobrze prosperującą firmę, ignorując obawy o kondycję chińskiej gospodarki, pomagając zepchnąć akcje do najwyższych poziomów od końca czerwca i do ponad 20% w skali roku. data.

Pomimo obaw pod koniec I kwartału, że słabsze perspektywy gospodarcze będą negatywnie wpływać na jego wyniki w II kwartale, dzisiejsze wyniki pokazały, że bank zwrócił znacznie mocniejszy zestaw liczb. W drugim kwartale zysk przed opodatkowaniem wzrósł do 5,8 mld USD, do czego przyczynił się 1,8 mld USD zysku z tytułu odroczonego podatku dochodowego oraz wzrost odpisów z tytułu utraty wartości o 500 mln USD do 1,1 mld USD w pierwszym półroczu.

W konsekwencji, w I półroczu odnotowano zysk po wzroście podatków do 9,2 mld $, podczas gdy przychody w tym samym okresie nieznacznie spadły do 25,2 mld $.

Biznes azjatycki, zgodnie z oczekiwaniami, zwrócił większość zysków banku w I półroczu w wysokości 6,3 mld USD, pomimo zakłóceń spowodowanych restrykcjami Covid w aglomeracji chińskiej. Operacja w Wielkiej Brytanii również wypadła dobrze, przy 15% wzroście zysków do 2,5 mld USD. Bank powołał się na wpływ wyższych stóp procentowych, ponieważ poprawiły one marżę odsetkową netto do 1,35%, w porównaniu z 1,2% rok wcześniej.

Jeśli chodzi o szersze liczby, warto zauważyć, że kredyty i zaliczki netto dla klientów spadły z tego samego okresu rok temu do 1,03 miliarda funtów, co nie jest zaskakujące, być może, że jego największy rynek przez większą część tego roku był dotknięty ograniczeniami ciążowymi.

Jeśli chodzi o perspektywy, bank podniósł swoje prognozy dotyczące wyniku odsetkowego netto na ten rok i spodziewa się powrotu do wypłacania kwartalnych dywidend w 2023 r. z zamiarem poprawy wskaźnika wypłat o 50% w 2023 i 2024 r. Wydaje się, że w odpowiedzi na krytykę akcjonariuszy, takich jak Ping An, którzy byli niezadowoleni z decyzji banku o zawieszeniu dywidendy w 2020 roku z powodu pandemii. Kierownictwo nadal odrzuca wezwania Ping An do rozbicia firmy.

Akcje Pearson wskoczyły na szczyt FTSE100 po odnotowaniu większego niż oczekiwano wzrostu sprzedaży i zysków w pierwszym półroczu. Sprzedaż w pierwszym półroczu wzrosła o 12% do 1,79 mld GBP, co przyczyniło się do zwiększenia skorygowanych zysków operacyjnych o 26% do 160 mln GBP. Wydaje się, że znaczna poprawa wynikała ze skoku przychodów w ocenie i kwalifikacjach, a także z nauki języka angielskiego, które w obu przypadkach odnotowały ponad 20% wzrost w pierwszym półroczu. Poprawa w nauce języka angielskiego pomogła obniżyć straty do 4 milionów funtów, z 13 milionów funtów w tym samym okresie rok temu.

U.S.

Rynki amerykańskie otworzyły się niżej po doniesieniach, że mówca House Nancy Pelosi ma wylądować jutro wieczorem na Tajwanie, wbrew ostrzeżeniom ze strony Chin, aby nie ingerowały w to, co postrzegają jako wewnętrzną politykę wewnętrzną.

W wiadomościach dotyczących fuzji i przejęć Pepsico ogłosiło, że przejmuje 8,5% udziałów w producencie napojów energetycznych Celsius Holdings w ramach transakcji o wartości 550 mln USD po cenie 75 USD za akcję.

Na froncie zarobków mamy przejęcie firmy Microsoft, Activision Blizzard, które zgłasza swoje najnowsze dane za drugi kwartał. Odkąd Microsoft podjął decyzję o zapłacie 68,7 miliarda dolarów za biznes, warto zauważyć, że przychody w tym sektorze spadły po szczytach pandemii. Nie jest to całkowicie zaskakujące, biorąc pod uwagę, że ludzie mogą teraz chodzić i chodzić, ale jak dotąd niewiele było oznak, że to spowolnienie słabnie. W pierwszym kwartale przychody spadły znacznie poniżej zeszłorocznych 2,28 mld USD przy 1,77 mld USD, podczas gdy zyski również nie spełniły oczekiwań na poziomie 0,64 mld USD. Liczba godzin spędzonych przez użytkowników na graniu w Call of Duty spadła i może to być kolejny obszar, który może zacząć odczuwać spadek kosztów utrzymania w nadchodzących miesiącach. Oczekuje się, że zyski za II kwartał wyniosą 0,48 USD za akcję.

Otrzymaliśmy również dane z drugiego kwartału z Pinterest w kontekście słabnącego popytu na reklamę z oczekiwanymi przychodami na poziomie 663,2 mln USD i zyskami na poziomie 0,18 USD na akcję.

Akcje Boeing również wzrosły po uniknięciu strajku w zakładzie w St. Louis i uzyskaniu zgody amerykańskich organów nadzoru na próby wznowienia dostaw samolotów 787 Dreamliner.

FX

To był kolejny dzień słabości dolara amerykańskiego, co pomaga w zwiększeniu oferty dla innych klas aktywów. Słabszy ton wynikał przede wszystkim z oczekiwań, że Rezerwa Federalna USA może być bliżej końca cyklu podwyżek stóp niż jego początku. Ostatnie dane ISM dotyczące produkcji również spowodowały dalsze osłabienie, ponieważ płacone ceny spadły gwałtownie do 60, największego spadku o jeden miesiąc od 2010 r., wzmacniając przekonanie rynków, że presja inflacyjna maleje.

Nieco przewrotnie, pomimo dowodów, które wydają się wskazywać, że chińska gospodarka walczy o odbicie, dolar australijski cieszy się mocnym dniem, jednak może to mieć więcej wspólnego z faktem, że RBA ma jutro podnieść stopy o 50 pb lub więcej, ponieważ stara się nadrobić zaległości po tym, jak zaskoczył go tegoroczny wzrost inflacji.

Jen japoński nadal rośnie, ponieważ rozbieżność między rentownościami w USA i Japonii nadal się zawęża, a także staje się nieco rajem dla wzrostu napięć geopolitycznych między USA a Chinami.

Surowce

Po gwałtownym wzroście cen w zeszłym tygodniu, przed spotkaniem OPEC+ w tym tygodniu, ceny ropy gwałtownie spadły. Wydaje się, że dzisiejsze spadki są wynikiem obaw o słabnący popyt. Początkowym katalizatorem był spadek indeksów PMI dla chińskiego przemysłu w lipcu, podczas gdy większe niż oczekiwano spadki najnowszych europejskich danych spotęgowały te obawy, a także spadające ceny.

Ceny miedzi również znalazły się pod presją z powodu podobnych obaw.

Zmienność

Handel USD/JPY okazał się być czymś w rodzaju odstania przed weekendową przerwą, a dynamika spadkowa przyspieszyła w następstwie tych bardziej gołębich niż oczekiwano komentarzy z Fed. Prawdziwym wyróżnikiem jest jednak fakt, że widzieliśmy ponownie wzrost akcji cenowej na tym, co historycznie byłoby uważane za jedną z najbardziej płynnych par, ponieważ instrumenty bazowe wracają do poziomów niewidzianych od prawie dwóch miesięcy. Dzienny wolumen wyniósł 16,15% wobec 9,66% w miesiącu.

Ceny kakao wyglądają na niestabilne, ponieważ kontrakt gotówkowy w USA zbliża się do 12-miesięcznych minimów. Nie ma tu żadnych ograniczeń podaży, a obawy o recesję mają potencjał, by zapanować nad popytem. Słabnący dolar amerykański może stanowić pewne wsparcie, ale presja spadkowa była wystarczająca, aby zwiększyć wolumen na amerykańskim kakao do 45,71% w piątek, w porównaniu z miesięcznym odczytem wynoszącym 36%.

Wiele amerykańskich akcji zielonej energii poszybowało w górę przed weekendową przerwą w związku z wiadomościami, że plany wsparcia federalnego w tym sektorze są realizowane. Inflacyjny wpływ gwałtownie rosnących kosztów paliwa jest postrzegany jako kluczowy w uchwalaniu takich przepisów przez prawodawców. Koszyk spółek energii odnawialnej CMC zakończył ubiegły tydzień na maksimach nienotowanych od listopada, z dziennym wolumenem na poziomie 73% w porównaniu z miesięcznym drukiem na poziomie 68%.