HomeNewsGiełdowa krwawa łaźnia: spadek 10 największych amerykańskich akcji o 35%

Giełdowa krwawa łaźnia: spadek 10 największych amerykańskich akcji o 35%

  • 10 największych amerykańskich akcji ubiegłego roku notują  spadki w 2022 r.
  • Top 10 w Wielkiej Brytanii zachowuje się lepiej, gdzie cztery akcje są jak dotąd pozytywne
  • Z powodu skutków wojny rosyjskiej najchętniej kupowane są akcje ropy naftowej i towarów

Do tej pory był to okropny rok dla akcji, a indeks S&P 500 rozpoczął rok najgorzej od 1939 roku. Szczególnie trudny był ostatni miesiąc – Nasdaq stracił w kwietniu 13,3% – najgorszy miesiąc od października 2008 r.

BuyStocks.co.uk postanowiło ocenić, jak duże straty poniosły najpopularniejsze akcje z 2021 r. – roku, w którym rynek pozornie nie robił nic poza wzrostem, a każda decyzja o zakupie akcji była dobra. Porównaliśmy również szkody po obu stronach Atlantyku. Dla naszych popularnych akcji wybraliśmy te o najwyższym wolumenie obrotów z ubiegłego roku w Wielkiej Brytanii i USA.

Wzrost zmienności historycznej oraz implikowanej

Wojna na Ukrainie, szalejąca inflacja i jastrzębi zwrot ze strony Fedu przyczyniły się do wzrostu strachu oraz zmienności na rynku. Klimat geopolityczny pogarsza się z dnia na dzień, a ponadto istnieje obawa, że recesja jest nieunikniona. Wszystko to przyczyniło się do powstania środowiska braku ryzyka, co spowodowało czerwone zwroty, o których była mowa powyżej.

Najlepsze amerykańskie akcje będą czerwone w 2022 r.

Po pierwsze, jeśli chodzi o rynki amerykańskie, to patrząc na najpopularniejsze akcje sprzed roku, wyniki są… niezbyt dobre.

[inv-rozkwitać id=”9899897″]

Wszystkie akcje są czerwone, a średnia strata wynosi aż 35%. Biorąc pod uwagę, że indeks S&P 500 stracił 17%, a Nasdaq 28%, nie powinno to dziwić.

Netflix i Shopify to dwie najgorzej zachowujące się spółki, które w tym roku kalendarzowym straciły około 70% swojej wartości. Wyniki finansowe Netflixa w zeszłym miesiącu były katastrofalne, firma straciła subskrybentów i ostrzegła przed mniejszym wzrostem w przyszłości. Podobnie zachowuje się Shopify. W czasie publikacji wyników pojawiła się perspektywa spowolnienia sprzedaży detalicznej, a pandemiczny boom internetowy bardzo się zmniejszył.

Dane pokazują, że chociaż firma Apple również odnotowała spadek, to jej wyniki na tle innych akcji blue-chipów były bardzo dobre, gdyż cały rynek został dotknięty przez spowolnienie. Każdy inwestor, który w ujęciu procentowym stracił zaledwie kilkanaście procent, powinien czuć ulgę, że udało mu się przetrwać rynek lepiej niż większości.

Jednym z najgorszych sektorów jest oczywiście technika. Biorąc pod uwagę skłonność najpopularniejszych akcji ku technice, powyższy wykres wypada szczególnie niekorzystnie. Nvidia, AMD i Meta straciły około jednej trzeciej swojej wartości. Spadki zanotowała nawet firma Amazon

Poniższy wykres pokazuje, że dla amerykańskich akcji ten rok zaczął się źle, a potem było już tylko gorzej. Jak dotąd w 2022 r. jest to dość stabilny spadek.

[inv-rozkwitać id=”9898003″]

Najlepsze akcje brytyjskie zyskują na wartości, 4 z 10 rosną od początku roku

Najlepsze akcje brytyjskie zachowują się jednak nieco lepiej. W rzeczywistości, co jest pewnym zaskoczeniem, cztery z dziesięciu najpopularniejszych akcji są jak dotąd w 2022 r. na plusie, co jest godne uwagi, biorąc pod uwagę, że FTSE 250 jest jak dotąd w 2022 r. na minusie 19%.

Skutki wojny rosyjskiej

Od razu jednak widać, dlaczego BP i Shell to spółki naftowe, które skorzystały na wzroście cen w wyniku wojny rosyjskiej. Zwyżki odpowiednio o 23% i 38% dają inwestorom komfortowe zyski. W ubiegłym tygodniu BP również ogłosiło rewelacyjne wyniki, a brytyjska spółka kontynuuje swoją dynamikę. 

Glencore to spółka handlująca surowcami i zajmująca się wydobyciem, a więc obowiązuje tu ta sama teza. Turbulencje na rynkach towarowych i rosnące obawy o inflację związane z wojną rosyjską oraz szerszy kontekst makroekonomiczny spowodowały wzrost cen akcji. 

Chociaż wojna wywołała wstrząsy na wszystkich rynkach i skłoniła inwestorów do ucieczki w kierunku bezpiecznych aktywów, takich jak gotówka i złoto, to w rzeczywistości istnieją odizolowane sektory, w których inwestorzy skorzystali na tej sytuacji.

Pozostałe akcje

Pozostaje jeszcze Vodafone, firma telekomunikacyjna, która jak dotąd w tym roku wzrosła o 9%. Inwestor Cevian Capital poinformował o nabyciu udziałów w spółce w styczniu, a także o planie pozbycia się słabo radzących sobie firm i konsolidacji na kluczowych rynkach. Chociaż wyniki roczne są bardzo dobre, europejskie firmy telekomunikacyjne borykały się z trudnościami w ciągu ostatnich kilku lat ze względu na silną konkurencję i surowe regulacje. W latach poprzedzających rok 2022 firma Vodafone straciła jedną trzecią swojej wartości. 

Taka sama tendencja występuje w przypadku wspomnianego wcześniej Glencore. Ta angielsko-szwajcarska spółka była fatalną inwestycją od czasu wejścia na giełdę w 2011 roku i dopiero w zeszłym miesiącu udało jej się przywrócić do łask pierwszych inwestorów. 

Na tym jednak dobre wiadomości się kończą. Akcje bankowe Lloyds i Barclays spadły odpowiednio o 11% i 22%, podczas gdy detaliczny sklep sportowy JD Sports został zmiażdżony, spadając o 42%. Rolls-Royce nie jest dużo lepszy, spadając o 36% w skali roku. 

Wniosek

Rynki są w tym roku brutalne, co potwierdzają powyższe dane dotyczące najpopularniejszych akcji. W chwili, gdy piszę te słowa, rynek przeżywa najgorszy dzień od czerwca 2020 r., a zmienność rośnie. 

Chociaż zdarzały się pojedyncze przypadki dobrych wyników – towary, górnictwo, ropa – to są one właśnie takie, odosobnione. Wojna wywołała wiele złych nastrojów na rynkach, być może była ostatnią kroplą, która przelała czarę goryczy w przegrzanym rynku opartym na drukowaniu pieniędzy. Wobec szalejącej inflacji Fed został zmuszony do zmiany stanowiska na jastrzębie, co wywołało obawy, że jedynym wyjściem z tej sytuacji jest bolesna recesja.

Poza niewielką liczbą akcji ulokowanych w sektorach surowcowych była to krwawa łaźnia dla inwestorów kapitałowych. Z danych wynika jednak interesujący fakt, że jeśli chodzi o najpopularniejsze i największe akcje, inwestorzy brytyjscy radzili sobie lepiej niż ich amerykańscy koledzy, choćby z tego dość trywialnego powodu, że większa część tych akcji znajduje się w sektorze towarowym.