Home » News » Giełda Meta spada po pierwszym w historii spadku przychodów, stratach w drugim kwartale, stratach w Reality Labs w wysokości 2,8 miliarda dolarów

Giełda Meta spada po pierwszym w historii spadku przychodów, stratach w drugim kwartale, stratach w Reality Labs w wysokości 2,8 miliarda dolarów

„Wkładamy więcej energii i koncentrujemy się na naszych kluczowych priorytetach firmy, które otwierają zarówno krótko-, jak i długoterminowe możliwości dla Meta” – powiedział dyrektor generalny Mark Zuckerberg.

Meta Platforms (META) odnotowała w środę słabsze niż oczekiwano przychody za drugi kwartał, a także pierwszy spadek przychodów od czasu wejścia na giełdę w 2012 r., jednocześnie ponosząc kolejną stratę w wysokości 2,8 miliarda dolarów w rozwijającym się dziale metaverse.

Macierzysta Facebooka powiedział, że zyski za trzy miesiące kończące się w czerwcu zostały ustalone na poziomie 2,46 USD, co oznacza spadek o 31% w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku i zdecydowanie poniżej konsensusu prognozy Street na poziomie 2,59 USD na akcję.

Meta powiedział, że przychody grupy spadły o 3% do 28,82 miliarda dolarów, z czego prawie całość pochodziła z nowego działu „Rodziny aplikacji”, który firma utworzyła w zeszłym roku, przy czym brakuje szacunków analityków na 28,95 miliarda dolarów. Liczba wyświetleń reklam wzrosła o 15%, powiedziała Meta.

Reality Labs, oddział, w którym mieszczą się plany firmy w zakresie metaverse, wygenerował przychody w wysokości 452 mln USD, ale stracił kolejne 2,8 mld USD za kwartał po stracie 2,9 mld USD w pierwszym kwartale.

Patrząc na bieżący kwartał, Meta powiedział, że widzi przychody w przedziale od 26,0 mld do 28,5 mld USD, ponownie spadając poniżej konsensusu Street w wysokości około 30,3 mld USD.

„Dobrze było zobaczyć pozytywną trajektorię naszych trendów w zakresie zaangażowania w tym kwartale, wynikającą z produktów takich jak Rolki i naszych inwestycji w sztuczną inteligencję” – powiedział dyrektor generalny Mark Zuckerberg. „Wzmagamy energię i koncentrujemy się wokół naszych kluczowych priorytetów firmy, które otwierają zarówno krótko-, jak i długoterminowe możliwości dla Meta oraz osób i firm korzystających z naszych usług”.

Akcje Meta Platform były o 3,7% niższe w handlu po godzinach bezpośrednio po publikacji wyników, co wskazuje na czwartkową cenę otwarcia w wysokości 163,33 USD za sztukę.

Miesięczna liczba aktywnych użytkowników w „Rodzinie aplikacji” Meta wyniosła 2,93 miliona, nieco mniej niż prognozy Street 2,95 miliarda, podczas gdy dzienni aktywni użytkownicy osiągają nieco więcej niż oczekiwano 1,97 miliarda.

Największym wydarzeniem kwartału było jednak prawdopodobnie zbliżające się odejście wieloletniej dyrektor operacyjnej Sheryl Sandberg, która ustąpi jeszcze w tym roku.

Sandberg, któremu powszechnie przypisuje się kierowanie przejściem Facebooka od wartości marki do przychodów generowanych przez reklamy, przez czternaście lat pełnił funkcję dyrektora generalnego Marka Zuckerberga i pod wieloma względami był profesjonalną publiczną twarzą giganta mediów społecznościowych.

Powiedziała, że nadal zasiada w zarządzie Meta, po odejściu ze swojej roli jesienią i zasugerowała ruch w globalnej filantropii po jej kadencji na Facebooku.

Wcześniej w środę amerykańska Federalna Komisja Handlu zwróciła się do sądu o zablokowanie proponowanego przez grupę przejęcia producenta treści do rzeczywistości wirtualnej Within Unlimited, argumentując, że skutecznie stworzy to monopol na rynku aplikacji fitness dedykowanych do rzeczywistości wirtualnej.