HomeNewsCzy warto kupować lub sprzedawać amerykańskie akcje po wczorajszej sesji?

Czy warto kupować lub sprzedawać amerykańskie akcje po wczorajszej sesji?

Mircea Vasiu

Wczorajszy dzień na amerykańskim rynku akcji był bardzo zły, o czym świadczy spadek indeksu Nasdaq 100 o 5,1% oraz gwałtowny spadek indeksu S&P 500. Czy należy zatem kupować lub sprzedawać amerykańskie akcje?

Akcje amerykańskie odbiły się od najniższych poziomów w zeszły czwartek, a następnie przez dwie najbliższe sesje znajdowały się w trendzie wzrostowym. Inwestorzy odetchnęli z ulgą, że indeks S&P 500 uniknął rynku niedźwiedzia (tzn. spadku o ponad 20% od maksimów), mimo że indeks Nasdaq 100 już znajdował się w obszarze rynku niedźwiedzia. 

Wczorajsza brzydka sesja przyniosła pogłębienie strat przez Nasdaq 100. Spadł o kolejne 5,1% i jest to najgorszy dzień od 5 maja. 

Indeks spadł o 28% w stosunku do maksimów z całego okresu, co wywiera presję na inwestorów długoterminowych i kusi tych, którzy mają odłożone fundusze, by kupować akcje. 

Wyniki indeksu S&P 500 nie są aż tak złe, ale szybko zbliżają się do terytorium rynku niedźwiedzia. W ciągu pierwszych 95 dni notowań w 2022 r. indeks spadł o 17,7% – jest to drugi najgorszy początek roku w historii. 

Czy zatem po tym spadku jest czas na kupowanie akcji? Czy też sprzedawać, oczekując dalszego spadku? Co ważniejsze – dlaczego akcje spadają?

Fed będzie nadal podnosił stopy procentowe, mimo że akcje spadają

Głównym powodem, dla którego amerykańskie akcje znajdują się na rynku niedźwiedzia lub w jego pobliżu, jest polityka monetarna Rezerwy Federalnej. Fed rozpoczął desperacką misję obniżenia inflacji i wykorzystuje w tym celu wszystkie swoje narzędzia. 

Przewodniczący Fed, Jerome Powell, przyznał niedawno w wywiadzie dla Wall Street Journal, że z perspektywy czasu Fed powinien był podnieść stopę funduszy znacznie wcześniej. W związku z tym sugeruje, że Fed jest spóźniony i konieczne jest dalsze zacieśnienie. 

Obecnie rynek widzi dwie kolejne podwyżki stóp procentowych na najbliższych dwóch posiedzeniach, każda o 50 pb lub nawet więcej. Pytanie brzmi jednak, czy spadek na giełdach wystarczy, by powstrzymać Fed przed zacieśnianiem polityki pieniężnej? 

To działało w przeszłości, więc dlaczego nie miałoby zadziałać teraz? Odpowiedź jest taka, że inflacja nie była tak wysoka przez ponad 40 lat, więc Fed nie chce ryzykować utraty wiarygodności i zrobi wszystko, aby ją obniżyć. 

Indeks S&P 500 jest niedźwiedzi, gdy jest poniżej 4.200

Obraz techniczny również wspiera niedźwiedzi scenariusz. Po przebiciu się poniżej kluczowego poziomu 4.200, indeks S&P 500 pozostaje niedźwiedzi.

Podsumowując, do posiedzenia Fed w czerwcu pozostało jeszcze dużo czasu. Jeżeli indeks S&P 500 nie odbije się od kluczowego obszaru, droga najmniejszego oporu prowadzi na terytorium rynku niedźwiedzia.