Home » News » Czy warto kupować lub sprzedawać amerykańskie akcje po wczorajszej sesji?

Czy warto kupować lub sprzedawać amerykańskie akcje po wczorajszej sesji?

Wczorajszy dzień na amerykańskim rynku akcji był bardzo zły, o czym świadczy spadek indeksu Nasdaq 100 o 5,1% oraz gwałtowny spadek indeksu S&P 500. Czy należy zatem kupować lub sprzedawać amerykańskie akcje?

Akcje amerykańskie odbiły się od najniższych poziomów w zeszły czwartek, a następnie przez dwie najbliższe sesje znajdowały się w trendzie wzrostowym. Inwestorzy odetchnęli z ulgą, że indeks S&P 500 uniknął rynku niedźwiedzia (tzn. spadku o ponad 20% od maksimów), mimo że indeks Nasdaq 100 już znajdował się w obszarze rynku niedźwiedzia. 

Wczorajsza brzydka sesja przyniosła pogłębienie strat przez Nasdaq 100. Spadł o kolejne 5,1% i jest to najgorszy dzień od 5 maja. 

Indeks spadł o 28% w stosunku do maksimów z całego okresu, co wywiera presję na inwestorów długoterminowych i kusi tych, którzy mają odłożone fundusze, by kupować akcje. 

Wyniki indeksu S&P 500 nie są aż tak złe, ale szybko zbliżają się do terytorium rynku niedźwiedzia. W ciągu pierwszych 95 dni notowań w 2022 r. indeks spadł o 17,7% – jest to drugi najgorszy początek roku w historii. 

Czy zatem po tym spadku jest czas na kupowanie akcji? Czy też sprzedawać, oczekując dalszego spadku? Co ważniejsze – dlaczego akcje spadają?

Fed będzie nadal podnosił stopy procentowe, mimo że akcje spadają

Głównym powodem, dla którego amerykańskie akcje znajdują się na rynku niedźwiedzia lub w jego pobliżu, jest polityka monetarna Rezerwy Federalnej. Fed rozpoczął desperacką misję obniżenia inflacji i wykorzystuje w tym celu wszystkie swoje narzędzia. 

Przewodniczący Fed, Jerome Powell, przyznał niedawno w wywiadzie dla Wall Street Journal, że z perspektywy czasu Fed powinien był podnieść stopę funduszy znacznie wcześniej. W związku z tym sugeruje, że Fed jest spóźniony i konieczne jest dalsze zacieśnienie. 

Obecnie rynek widzi dwie kolejne podwyżki stóp procentowych na najbliższych dwóch posiedzeniach, każda o 50 pb lub nawet więcej. Pytanie brzmi jednak, czy spadek na giełdach wystarczy, by powstrzymać Fed przed zacieśnianiem polityki pieniężnej? 

To działało w przeszłości, więc dlaczego nie miałoby zadziałać teraz? Odpowiedź jest taka, że inflacja nie była tak wysoka przez ponad 40 lat, więc Fed nie chce ryzykować utraty wiarygodności i zrobi wszystko, aby ją obniżyć. 

Indeks S&P 500 jest niedźwiedzi, gdy jest poniżej 4.200

Obraz techniczny również wspiera niedźwiedzi scenariusz. Po przebiciu się poniżej kluczowego poziomu 4.200, indeks S&P 500 pozostaje niedźwiedzi.

Podsumowując, do posiedzenia Fed w czerwcu pozostało jeszcze dużo czasu. Jeżeli indeks S&P 500 nie odbije się od kluczowego obszaru, droga najmniejszego oporu prowadzi na terytorium rynku niedźwiedzia.