HomeNewsCzy warto kupować brytyjskie akcje w obliczu zacieśniania polityki pieniężnej?

Czy warto kupować brytyjskie akcje w obliczu zacieśniania polityki pieniężnej?

Mircea Vasiu

Bank Anglii ma jutro ponownie podnieść stopy procentowe. Czy zatem warto kupować akcje brytyjskie pomimo agresywnego cyklu zacieśniania polityki pieniężnej?

Dzień po ogłoszeniu polityki monetarnej przez Rezerwę Federalną oczekuje się kolejnej podwyżki stóp procentowych przez Bank Anglii. Byłaby to już trzecia podwyżka stóp od pandemicznych minimów, ponieważ inflacja w Wielkiej Brytanii wciąż rośnie.

Oficjalna stopa bankowa w Wielkiej Brytanii wynosi obecnie 0,5%, a w planach jest jej dalsza podwyżka o 0,25 pb. Należy jednak pamiętać, że na ostatnim posiedzeniu kilku członków Komitetu Polityki Pieniężnej chciało podwyższyć stopę o 50 pb, więc nastawienie jest zdecydowanie jastrzębie.

Rynki już o tym wiedzą. Swapy Sonia już wyceniają agresywny cykl podwyżek. Podobnie jak Fed w Stanach Zjednoczonych, Bank Anglii był wystarczająco ostrożny, by zakomunikować swoje zamiary na długo przed podniesieniem stóp, więc wpływ na rynek akcji był minimalny.

FTSE 100 niezrażony perspektywą dalszych podwyżek stóp procentowych

W chwili pisania tego artykułu indeks FTSE 100, najbardziej reprezentatywny dla brytyjskich akcji, rośnie o ponad 1%. Co więcej, odbił się on od ostatnich minimów o ponad 450 punktów, mimo że inwestorzy doskonale zdawali sobie sprawę z zamiarów Banku Anglii.

Prawda jest taka, że inwestorzy mieli ostatnio wiele powodów do zmartwień. Pandemia i wojna na Ukrainie spowodowały gwałtowne spadki, ale mimo to rynek akcji nadal jest w dobrej kondycji.

Po jutrzejszej podwyżce stóp o 25 pb Oficjalna Stopa Bankowa osiągnie poziom 0,75% – znacznie wyższy niż w Stanach Zjednoczonych czy w Europie kontynentalnej. Mimo to akcje pozostają w cenie i w większości podążają za tym, co robią akcje amerykańskie.

Podsumowując, napięcia geopolityczne nie powstrzymują Banku Anglii przed zacieśnieniem polityki pieniężnej. Jednak gdy stopa procentowa osiągnie poziom 1%, Bank Anglii może ponownie rozważyć swoje zamiary i poczekać, by zobaczyć wpływ podwyżek stóp na realną gospodarkę.

W związku z tym, jakakolwiek jutrzejsza wskazówka, że nastąpi przerwa w podwyżkach stóp procentowych, może jeszcze bardziej zwiększyć wartość akcji w Wielkiej Brytanii. Równie ważne jest również to, co powie dziś Fed na konferencji prasowej. Jeżeli akcje w USA rosną pod wpływem podwyżki stóp przez Fed, to dlaczego akcje w Wielkiej Brytanii nie miałyby zrobić tego samego?