HomeNewsCzy warto kupować akcje Twittera, skoro ich cena jest znacznie niższa od oferty Muska?

Czy warto kupować akcje Twittera, skoro ich cena jest znacznie niższa od oferty Muska?

Mircea Vasiu

W kwietniu Twitter przyjął ofertę przejęcia za 44 mld USD od najbogatszego człowieka na świecie, Elona Muska. Jednak ostatnie informacje mówią, że Musk chce wycofać się z umowy, co spowodowało spadek ceny akcji. Czy warto więc kupować akcje, skoro są one notowane znacznie poniżej oferty Muska?

W zeszłym miesiącu rynek został zaskoczony oświadczeniem Elona Muska, dyrektora generalnego Tesli. Ujawnił on plany sprywatyzowania Twittera i złożył ofertę przejęcia za 44 miliardy dolarów. 

Dokładniej mówiąc, w ramach umowy każdy z akcjonariuszy powinien otrzymać 54,20 USD/akcję. 

Z dokumentów złożonych w SEC (Security and Exchange Commission) wynika, że Elon Musk nalegał, aby była to jego ostateczna i jedyna oferta. I że zarząd Twittera powinien ją zaakceptować. 

I tak też się stało. Tyle że teraz transakcja jest wstrzymana, bo Musk chce się wycofać z umowy. 

Czy może to zrobić? Jeśli nie, to czy bezpiecznie jest kupować akcje Twittera, skoro teraz są one notowane po cenie znacznie niższej niż cena oferty przejęcia?

Dlaczego Elon Musk chce wycofać się z oferty przejęcia?

W zeszły piątek w oświadczeniu Elon Musk poinformował, że ponownie rozważa złożenie oferty. Dokładniej mówiąc, oferta jest wstrzymana do czasu, aż Twitter udowodni, że tylko 5% użytkowników to boty. 

Elon Musk uważa to za kluczowe dla przyszłych planów monetyzacji Twittera. Jest to jednak również dowód na to, że Elon Musk nie przeprowadził żadnej analizy przed złożeniem oferty przejęcia. 

Co więcej, wygląda na to, że Elon Musk zrezygnował z należytej staranności biznesowej przy składaniu swojej oferty. 

Po ogłoszeniu oferty przejęcia akcje sektora technologicznego gwałtownie spadły. Jednak akcje Twittera nie spadły, głównie z powodu zbliżającej się transakcji. 

Ponieważ Elon Musk zastawił akcje Tesli, aby sfinansować transakcję Twittera, spadek akcji Twittera powoduje wzrost jego ceny i wywiera presję również na akcje Tesli. Dlatego też może to być prawdziwy powód, dla którego Elon Musk chce wycofać się z tej transakcji. 

Czy może on po prostu to zrobić?

Tak i nie. Zazwyczaj jest to strategia mająca na celu renegocjację lepszej ceny. 

Ale czy jest mało prawdopodobne, aby Musk wyszedł z tej umowy bez ponoszenia kosztów? Czy zapłaci uzgodniony 1 miliard dolarów, jeśli transakcja nie dojdzie do skutku? A może będziemy świadkami długotrwałej batalii prawnej, która tylko zaszkodzi akcjonariuszom i firmie?

Czy nadszedł czas, aby kupić akcje Twittera, czy jest to zbyt ryzykowne?

Jak widać na poniższym wykresie, przed ogłoszeniem przejęcia akcje Twittera były notowane znacznie poniżej 54,20 USD. Gdyby nie przejęcie, cena akcji prawdopodobnie spadłaby wraz z sektorem technologicznym.

Jednak po osiągnięciu poziomu zbliżonego do ceny ofertowej, kurs akcji spadł w ostatni piątek na wieść, że transakcja została wstrzymana. Akcjonariusze wiedzą, że ryzyko związane z tą transakcją polega na możliwości rozpoczęcia długiej batalii prawnej. Innym ryzykiem jest to, że obie strony dojdą do porozumienia w sprawie niższej ceny. 

Tak czy inaczej, angażowanie się w tę sprawę już teraz jest zbyt ryzykowne. Wszystko może się zdarzyć, a nie ma jasnego harmonogramu, kiedy ta historia się zakończy.