HomeNewsCzy warto kupować akcje spółek technologicznych po wzroście wycen?

Czy warto kupować akcje spółek technologicznych po wzroście wycen?

W 2022 r. sektor technologiczny nadal się osłabia, a cierpią na tym nawet największe firmy. Czy to już czas, by kupować akcje, czy też tendencja spadkowa na rynku będzie się utrzymywać?

Amerykański rynek akcji nadal się zmienia w związku z rozpoczynającym się cyklem zacieśniania polityki pieniężnej przez Fed. Chociaż zaostrzenie warunków finansowych nie jest niczym zaskakującym, biorąc pod uwagę sposób, w jaki Fed zakomunikował swoje zamiary na długo przed podniesieniem stóp procentowych, to jednak cofnięcie jest dość agresywne.

Dla przykładu, osunięcia w sektorze technologicznym przypominają działania cenowe podczas bańki technologicznej na początku XXI wieku. Niektóre spółki spadły o ponad 80% w stosunku do swoich szczytów. Nawet duże spółki technologiczne o solidnych zyskach i perspektywach wzrostu mają za sobą jeden z gorszych lat w historii.

Oznacza to, że korekta na rynku akcji wychodzi poza zyski i perspektywy wzrostu spółek. Jest to ogólna wyprzedaż, najprawdopodobniej wywołana zmianą sytuacji fundamentalnej i podsycona zmianą polityki pieniężnej przez bank centralny.

Dlatego też należy unikać kupowania, gdy ceny spadają. Zamiast tego, konserwatywni inwestorzy mogą poczekać na zmiany fundamentalne lub zmiany cen.

Amazon

Amazon jest jedną z największych firm na świecie, a rok 2022 jest jak na razie najgorszym rokiem od 2008. Cena akcji osiągnęła szczyt na poziomie 3 600 USD, a obecnie jest o 1 500 USD niższa, czyli -36,8% YTD.

Facebook

Facebook ma za sobą jeszcze bardziej przerażający rok. Od początku roku jego wartość spadła o 43,9% i jest to najgorszy rok w historii. W przypadku akcji Amazona i Facebooka imponujący jest gwałtowny, pionowy spadek od maksimów. 

Sugeruje to, że wewnętrzne fundamenty spółek mają niewiele lub nic wspólnego z tym spadkiem. Zamiast tego mamy do czynienia z ogólnym tąpnięciem w sektorze technologicznym. 

Inne akcje spółek technologicznych osiągały gorsze wyniki w 2022 r.

Inne spółki technologiczne w 2022 r. osiągają gorsze wyniki

Dwie wyżej wymienione spółki nie należą do najbardziej znanych firm, które się osuwają. Inne korporacje o globalnym zasięgu i dobrze prosperujących firmach poniosły imponujące straty. 

Przykładem może być Tesla, która w tym roku zanotowała najgorszy rok w historii – spadek o 30,5%. Podobnie Google – najgorszy rok od 2008 r., spadek o 21,6% YTD, a nawet wszechmocny Apple – spadek o 17,5%, również najgorszy rok od 2008 r. 

Kupowanie akcji w trendzie spadkowym może mieć sens, gdy dana spółka spada, a wyceny ulegają poprawie. Jednak gdy sprzedaż jest powszechna, tak jak teraz, lepiej poczekać na odpowiednią okazję.