HomeNewsCzy warto kupić akcje Shopify po spadku o 75%?

Czy warto kupić akcje Shopify po spadku o 75%?

Mircea Vasiu

Spółka Shopify zanotowała wczoraj silny spadek po ogłoszeniu wyników finansowych za pierwszy kwartał 2022 roku. Cena akcji spadła o 75% w stosunku do ATH – czy jest to więc dobry moment na zakup?

Spółka Shopify podała wczoraj swoje wyniki finansowe za pierwszy kwartał 2022 roku. Strata za kwartał wyniosła 1,5 mld USD, a cena akcji spadła o -14,91%.

Shopify znajduje się obecnie 75% poniżej maksimów wszechczasów, a wielu inwestorów zaczęło porównywać go do spadku Amazon podczas bańki technologicznej. Aby Shopify dorównało Amazonowi w spadku o 94%, musiałoby spaść o kolejne 75% z obecnych poziomów.

Mimo to wiele osób skłania się do kupna. Jednak bliższe przyjrzenie się wynikom kwartalnym powinno odstraszyć inwestorów, którzy chcieliby kupić akcje w tym miejscu.

Shopify informuje o ogromnym wzroście kosztów

We wczorajszym raporcie prawie wszystko wygląda źle. Shopify odnotowało 1,5 miliarda dolarów straty za kwartał – w ostrym kontraście z tym samym kwartałem ubiegłego roku, kiedy to wykazało 1,2 miliarda dolarów zysku.

Co więcej, koszty operacyjne wzrosły ogromnie, podczas gdy usługi subskrypcyjne wzrosły tylko o 7%.

A co z obrazem technicznym?

Shopify osiągnął szczyt powyżej 1.600 USD zaledwie kilka miesięcy temu. Przed gwałtownym spadkiem uformowała się formacja klina zwyżkującego.

W drodze w dół nie utrzymał się nawet okrągły poziom 1 000 USD i wygląda na to, że najniższy poziom COVID-19 jest następny. 

Co analitycy mówią o cenie akcji Shopify?

Na kilka dni przed ogłoszeniem wyników kwartalnych, Loop Capital utrzymał swoją pozycję „trzymaj” z ceną docelową 460 USD/akcję. Również Wedbush Morgan Securities podtrzymał rekomendację kupuj z ceną docelową 630 USD/akcję. 

Shopify jest platformą handlową opartą na chmurze, przeznaczoną dla małych i średnich przedsiębiorstw prowadzących sprzedaż internetową. Spółka była ulubieńcem inwestorów w czasie pandemii COVID-19, ale teraz jej losy gwałtownie się odwróciły. 

Z innych informacji, Shopify ogłosiło, że planuje przejąć dostawcę technologii realizacji zamówień w e-handlu Deliverr, co dodatkowo zwiększa presję na akcje spółki. Firma zamierza zapłacić 80% w gotówce za transakcję wycenianą na ponad 2 mld USD.