HomeNewsCzy można bezpiecznie sprzedawać akcje Tesli po usunięciu z indeksu S&P 500 ESG Index?

Czy można bezpiecznie sprzedawać akcje Tesli po usunięciu z indeksu S&P 500 ESG Index?

Mircea Vasiu

Elon Musk był ostatnio bardzo popularny. Jego oferta przejęcia Twittera była szeroko komentowana ze względu na trwającą tam sagę. 

Inwestorzy Tesli nie pozostali obojętni na ofertę przejęcia Twittera. Elon Musk, dyrektor generalny Tesli, zadeklarował część akcji Tesli na sfinansowanie przejęcia. 

Mówi się, że otrzyma on od bankierów wezwanie do uzupełnienia depozytu zabezpieczającego, jeśli akcje Tesli spadną poniżej 540 dolarów za akcję. Tak więc, pośrednio, akcje Tesli znalazły się pod presją oferty przejęcia Twittera przez Elona. 

Po tym, jak w zeszłym tygodniu oferta przejęcia została wstrzymana, kurs akcji Tesli odetchnął z ulgą. Jednak wiadomość, że Tesla została wykluczona z indeksu S&P 500 ESG Index, może spowodować dalszą presję na akcje, ponieważ ESG jest coraz ważniejszym obszarem inwestowania. 

Czym jest indeks S&P 500 ESG?

Jest to indeks ważony kapitalizacją rynkową, który mierzy wyniki poszczególnych papierów wartościowych spełniających kryteria zrównoważonego rozwoju (ESG – Environmental, Social, and Governance).

Dlaczego firmom zależy na tym, aby znaleźć się w tym indeksie?

Rozwój odpowiedzialnego inwestowania sprawił, że inwestorzy coraz bardziej skupiają się na firmach, które szanują i poświęcają swoją działalność spełnianiu kryteriów ESG. 

Jak to możliwe, że Tesla, która zrobiła bardzo dużo w zakresie redukcji emisji, została wyrzucona z indeksu S&P 500 ESG? Jako jeden z powodów podano brak opublikowanych szczegółów dotyczących strategii węglowej firmy. 

W odpowiedzi, Musk w serii tweetów po ogłoszeniu informacji nazwał ESG oszustwem. 

Jak zachowywały się ostatnio akcje Tesli?

Kurs akcji Tesli spadł o ponad -40% YTD i pozostaje pod presją. Wczoraj kurs zamknął się na poziomie 709,81 USD, a Elon Musk sprzedał znaczną część swoich akcji, gdy kurs akcji przekroczył 1000 USD.

Kurs akcji spółki Tesla nie zdołał utrzymać się powyżej poziomu 1000 USD. Na poziomie 1200 USD utworzyła się formacja podwójnego szczytu, a linia szyi widziana jest na poziomie 900 USD. 

Minimalny dystans, jaki rynek musi pokonać, by potwierdzić szczyt, wyznacza ruch mierzony. Wskazuje on na 600 USD – poziom niebezpiecznie bliski 540 USD, gdzie zostałoby uruchomione wezwanie do uzupełnienia depozytu zabezpieczającego w związku z ofertą przejęcia Twittera. 

Chyba, że przejęcie Twittera nie ruszy z miejsca.