Home » News » Cotygodniowe podsumowanie rynku: General Electric podzieli biznes, DoorDash kupi Wolt, Evergrande spłaca odsetki, JNJ dzieli sektor produktów konsumenckich

Cotygodniowe podsumowanie rynku: General Electric podzieli biznes, DoorDash kupi Wolt, Evergrande spłaca odsetki, JNJ dzieli sektor produktów konsumenckich


  • Doordash kupi akcje Wolt za 8,1 miliarda dolarów
  • Evergrande unika zaległości w spłacie odsetek od obligacji dolarowych
  • Johnson & Johnson dzieli swoją działalność biznesową

General Electric i Johnson & Johnson rozdzielają swoje firmy, Wolt przejmuje DoorDash, a Evergrande unika bankructwa.

General Electric dzieli się na trzy spółki publiczne

General Electric Company ujawnił plany podziału na trzy oddzielne firmy publiczne. W komunikacie podano, że segment zdrowotny zostanie wydzielony do 2023 roku, a dział energetyczny stanie się niezależnym podmiotem publicznym na początku 2024 roku. Trzeci podmiot będzie firmą lotniczą typu pure-play.

DoorDash rozszerza globalną obecność dzięki przejęciu Wolt

DoorDash (NYSE: DASH) zyskał 15% po tym, jak firma ogłosiła plany przejęcia Wolt w transakcji giełdowej o wartości około 8,1 miliarda dolarów w związku z ekspansją międzynarodową. Wolt, która jest platformą z siedzibą w Finlandii, dostarcza artykuły spożywcze, żywność oraz artykuły konsumpcyjne. Platforma ma obecnie ponad 10 milionów użytkowników na całym świecie. DoorDash przewiduje zamknięcie akwizycji w drugiej połowie 2022 roku.

Evergrande unika zaległości w spłacie odsetek 

Kłopotliwy chiński deweloper, China Evergrande Group (HKG-03333) ,uniknęła zaległości w spłacie odsetek od obligacji dolarowych, dokonując płatności w ostatniej chwili. Wielu spodziewało się, że spółka nie dotrzyma terminu po upływie 30-dniowego okresu karencji. Chińscy deweloperzy borykają się z problemami z płynnością finansową, co może skłonić Pekin do podjęcia działań mających na celu złagodzenie sytuacji.

Johnson & Johnson podzieli swoją działalność

Akcje Johnson & Johnson (NYSE: JNJ) wzrosły w piątek o 1% po tym, jak firma ogłosiła, że oddzieli swoją działalność farmaceutyczną i urządzeń medycznych od działu produktów konsumenckich. Ten ruch ma na celu utworzenie dwóch niezależnych spółek notowanych na giełdzie. Wydzielenie jednostek biznesowych spowoduje, że segmenty produktów gospodarstwa domowego, takie jak Listerine i Aveeno, zostaną zastąpione przez szybko rozwijający się, ale bardziej ryzykowny segment produkcji i sprzedaży produktów farmaceutycznych i urządzeń medycznych.