Home » News » Chevron zwiększy obecność w USA dzięki zakupowi PDC Energy za 7,6 miliarda dolarów

Chevron zwiększy obecność w USA dzięki zakupowi PDC Energy za 7,6 miliarda dolarów

News Team

Chevron Corp powiedział w poniedziałek, że zwiększa swój ślad naftowy i gazowy w USA, przejmując producenta łupków PDC Energy Inc. w ramach transakcji giełdowej o wartości 7,6 mld USD.

Dla Chevron, drugiej co do wielkości amerykańskiej firmy naftowej, transakcja zwiększy produkcję, wydatki kapitałowe i przepływy pieniężne w Stanach Zjednoczonych w obliczu globalnych napięć geopolitycznych związanych z dostawami energii po inwazji Rosji na Ukrainę w zeszłym roku.

„To dobra inwestycja w naszą działalność w USA” — powiedział Reuterowi dyrektor generalny Michael Wirth.

Amerykańskie koncerny naftowe zostały wezwane do krytyki przez prezydenta Joe Bidena za niezwiększanie produkcji w Stanach Zjednoczonych, ponieważ ceny paliw dla konsumentów wzrosły w zeszłym roku. Umowa jest zgodna z tymi wezwaniami, powiedział Wirth, jednocześnie zwiększając wartość dla akcjonariuszy.

Analitycy w ostatnich miesiącach kwestionowali zdolność Chevron do przeciwdziałania obawom, że podstawowe złoża łupkowe firmy w USA podupadają po słabych wynikach w dorzeczu permu w zachodnim Teksasie i Nowym Meksyku w zeszłym roku.

„Spodziewamy się, że te obawy dotyczące permu mogą się utrzymywać” – powiedział Biraj Borkhataria, analityk ds. badań w RBC Europe.

Transakcja wycenia PDC z siedzibą w Denver na 72 USD za akcję, około 14% premii w stosunku do 10-dniowej średniej kończącej się w piątek. Oczekuje się, że zostanie zamknięty do końca roku, podały firmy.

Przejęcie zwiększy rezerwy Chevron o 10% i zwiększy nakłady inwestycyjne oraz wolne przepływy pieniężne o około 1 miliard dolarów w ciągu roku od zamknięcia transakcji.

W handlu porannym Chevron stracił mniej niż 1%, podczas gdy PDC Energy zwyżkował o 9%.

Przejęcie doda 260 000 baryłek produkcji ropy i gazu dziennie (boed) do wydobycia Chevron w basenie DJ, czyniąc jego działalność w Kolorado jednym z pięciu największych aktywów biznesowych firmy pod względem produkcji, powiedział Wirth.

PDC Energy produkuje około 25 000 baryłek dziennie w basenie permu, gdzie Chevron dostarcza 700 000 boed.

Nieruchomości, które nabywa, to „inwentarz wysokiej jakości”, powiedział Andrew Dittmar, który specjalizuje się w fuzjach i przejęciach w firmie badawczej Enverus. Dittmar powiedział, że cena PDC jest zbliżona do jego obecnego tempa produkcji, opisując niewykorzystane rezerwy, które się z tym wiążą, jako „zasadniczo darmowe”.

Kierownictwo firmy Chevron z siedzibą w San Ramon w Kalifornii mówiło od zeszłego roku, że firma szuka przejęć w USA. Firma niedawno zgłosiła również chęć zmniejszenia zapasów gotówki w sposób, który zwiększyłby rentowność dla akcjonariuszy. Wytyczne odkupu pozostały niezmienione.

„Odkupujemy akcje w tempie 17,5 miliarda dolarów rocznie”, powiedział Wirth, dodając, że akcje wymienione na nieruchomości stanowią mniej niż dwie czwarte wykupów akcji. „Więc odkupilibyśmy te akcje bardzo szybko”.

Firma była pod presją ze strony Wall Street, aby pokazać, że może nadal zwiększać produkcję po 2027 roku w swoich głównych holdingach łupkowych w basenie permskim w zachodnim Teksasie i Nowym Meksyku.

Umowa zwiększy wydatki kapitałowe Chevron o około 1 miliard dolarów rocznie, podnosząc ich roczny zakres do 14 miliardów dolarów do 16 miliardów dolarów do 2027 roku, podała firma.

Chevron jest jednym z czołowych producentów w Zagłębiu Denver-Julesburg po przejęciu Noble Energy za 13 miliardów dolarów w 2020 roku.

Wraz z przejęciem PDC, Chevron zwiększy swoje potwierdzone rezerwy o 10% przy przewidywanym koszcie poniżej 7 USD za baryłkę, podała firma w oświadczeniu.

Wirth powiedział, że transakcja nie powstrzymuje firmy przed oceną innych potencjalnych przejęć.

„Nigdy nie przestaliśmy szukać” – powiedział Wirth. „Szukamy rzeczy, które mają strategiczne dopasowanie do naszego portfela i tworzą wartość dla akcjonariuszy”.

Source: https://buystocks.co.uk/news/chevron-to-boost-u-s-presence-with-7-6-billion-pdc-energy-buy/