Home » News » Akcje Nvidii spadają po tym, jak rząd USA ograniczył sprzedaż chipów do Chin

Akcje Nvidii spadają po tym, jak rząd USA ograniczył sprzedaż chipów do Chin

Akcje NVIDIA Corporation (NASDAQ: NVDA) spadły w środę o 6,5% w przedłużonym obrocie po tym, jak firma poinformowała, że rząd USA ogranicza sprzedaż w Chinach.

We wniosku złożonym w SEC, Nvidia poinformowała, że 26 sierpnia rząd USA poinformował firmę o nowych wymaganiach licencyjnych dla przyszłego eksportu do Chin, w tym Hongkongu, w celu zmniejszenia ryzyka, że produkty mogą być używane przez chińskie wojsko.

Nvidia poinformowała, że ograniczenie wpłynie na produkty A100 i H100, które są procesorami graficznymi sprzedawanymi firmom.

„Wymaganie licencyjne obejmuje również wszelkie przyszłe układy scalone Nvidia osiągające zarówno szczytową wydajność, jak i wydajność we/wy między układami równą lub większą niż progi, które są z grubsza równoważne z A100, a także każdy system zawierający te obwody” napisano w zgłoszeniu.

Firma spodziewa się, że w bieżącym kwartale może stracić 400 milionów dolarów na potencjalnej sprzedaży w Chinach, po wcześniejszym prognozowaniu przychodów na poziomie 5,9 miliarda dolarów. Nowa zasada dotyczy również sprzedaży do Rosji, ale Nvidia twierdzi, że nie ma tam płacących klientów.

W ostatnich latach rząd USA nakładał coraz większe ograniczenia eksportowe na chipy wyprodukowane przy użyciu amerykańskiej technologii z powodu obaw, że chińskie firmy mogą wykorzystać je do celów wojskowych lub wykraść tajemnice handlowe.

Nvidia powiedziała, że ubiega się o licencję na kontynuowanie chińskiego eksportu, ale nie wie, czy rząd USA udzieli zwolnienia.

„Współpracujemy z naszymi klientami w Chinach, aby zaspokoić ich planowane lub przyszłe zakupy alternatywnymi produktami i możemy szukać licencji tam, gdzie zamienniki nie są wystarczające”, powiedział CNBC rzecznik Nvidii. „Jedynymi obecnymi produktami, których dotyczy nowy wymóg licencjonowania, są A100, H100 i systemy takie jak DGX, które je zawierają”.

Przedstawiciel Advanced Micro Devices, Inc. (NASDAQ: AMD) potwierdził CNBC, że otrzymał również nowe wymagania licencyjne od Departamentu Handlu Stanów Zjednoczonych, które, jak sądzi, miały zastosowanie do jego obwodu MI250, który jest przeznaczony do sztucznej inteligencji. AMD powiedziało, że nie wierzy, że nowe wymagania wywrą istotny wpływ na jej działalność.

W oświadczeniu dla CNBC rzecznik departamentu powiedział: „Chociaż nie jesteśmy obecnie w stanie określić konkretnych zmian w polityce, stosujemy kompleksowe podejście do wdrożenia dodatkowych niezbędnych działań związanych z technologiami, użytkownikami końcowymi i użytkownikami końcowymi w celu ochrony bezpieczeństwa narodowego USA i interesów polityki zagranicznej”.