HomeNewsAkcje Lyft spadają po tym, jak firma podała prognozy na II kwartał

Akcje Lyft spadają po tym, jak firma podała prognozy na II kwartał

Hassan Maishera

Akcje firmy Lyft spadły o ponad 27% podczas środowej sesji przedsprzedażowej.

Akcje firmy Lyft, zajmującej się przewozem osób, spadły w ciągu ostatnich kilku godzin o ponad 27%. Spadek nastąpił po tym, jak spółka podała swoje prognozy przychodów na drugi kwartał roku.

W drugim kwartale 2022 roku Lyft podał, że spodziewa się przychodów w wysokości od 950 mln do 1 mld dolarów. Dane te są jednak niższe od szacunków Wall Street na poziomie 1,02 mld dolarów.

Spadek cen jest najniższym, jakiego Lyft doświadczył od października 2020 r., w szczytowym okresie pandemii koronawirusa. Lyft przedstawił we wtorek swój raport o wynikach za pierwszy kwartał.

Jak podała spółka, przychody za I kwartał wyniosły 876 mln dolarów, co przebiło szacunki Wall Street na poziomie 846 mln dolarów. Zysk na akcję wyniósł 7 centów po korekcie wobec straty 7 centów oczekiwanej w badaniu analityków przeprowadzonym przez Refinitiv.

Lyft poinformował o 17,8 mln aktywnych użytkowników, co nieznacznie rozminęło się z szacunkami. Liczba kierowców na platformie spadła z poziomu 18,73 mln aktywnych kierowców, który firma podała na koniec IV kwartału 2021 roku.

W czasie pandemii koronawirusa i powrotu do zdrowia firma musiała wydać ogromne pieniędzy na programy motywacyjne dla kierowców. Inwestycje te miały negatywny wpływ na wyniki finansowe firmy w ciągu ostatnich kilku kwartałów.

Ostatni wzrost cen gazu spowodowany trwającą wojną na Ukrainie sprawił, że inwestorzy obawiają się, że kierowcy opuszczą swoje platformy, a Lyft i inne firmy będą musiały zwiększyć swoje zachęty.

Czynniki te przyczyniły się do tego, że w ciągu ostatnich kilku godzin akcje Lyft zanotowały duży spadek. Uber, główny konkurent Lyfta, również cierpi z powodu załamania, ponieważ w ciągu ostatnich kilku godzin stracił ponad 3% swojej wartości.

Nie jest jasne, jak wiele środków motywacyjnych firmy oferujące przejazdy są skłonne przeznaczyć na utrzymanie kierowców w nadchodzących miesiącach.