Home » News » 4 najważniejsze wydarzenia ekonomiczne, które mogą wpłynąć na rynek akcji

4 najważniejsze wydarzenia ekonomiczne, które mogą wpłynąć na rynek akcji

W tym tygodniu warto zwrócić uwagę na cztery wydarzenia ekonomiczne, które mogą wpłynąć na sytuację na amerykańskich i europejskich rynkach akcji.

Początek tygodnia na amerykańskich rynkach akcji był mieszany. Podczas gdy NASDAQ 100 zyskał 0,54%, indeks Dow Jones stracił mniej więcej tyle samo, a S&P 500 pozostaje bez zmian.

Tydzień jest jednak długi i obfituje w ważne wydarzenia ekonomiczne, które mogą poruszyć rynkami akcji po obu stronach Atlantyku. Oto cztery dane ekonomiczne, na które warto zwrócić uwagę:

  • Podstawowy indeks cen PCE
  • ADP Zatrudnienie poza rolnictwem
  • Dane o produkcji przemysłowej w Europie
  • Non-Farm Payrolls

Podstawowy indeks cen PCE

Obecnie wszyscy myślą o inflacji, ponieważ wszędzie rosną ceny towarów i usług. W Stanach Zjednoczonych inflacja osiągnęła poziom najwyższy od czterech dekad i można przypuszczać, że będzie nadal rosła, przynajmniej w perspektywie krótko- i średnioterminowej.

W ostatnim dniu miesiąca zostanie opublikowany lutowy wskaźnik cen PCE (Core PCE Price Index). Jest to ulubiony wskaźnik Fed do pomiaru inflacji, a tym samym ważny dla uczestników rynku finansowego. Prognozuje się, że wskaźnik ten wzrośnie o 0,4% po 0,5% w poprzednim miesiącu, a każde odchylenie od tej prognozy będzie miało silny wpływ na rynki.

ADP Zatrudnienie poza rolnictwem

Dzień wcześniej uczestnicy rynku otrzymają pierwszą wskazówkę dotyczącą rozwoju sytuacji na rynku pracy w lutym. ADP pokazuje zdolność sektora prywatnego do tworzenia miejsc pracy, a sądząc po tendencji obserwowanej w amerykańskich wstępnych wnioskach o zasiłek dla bezrobotnych, rynek pracy jest dość ciasny.

Europejskie dane produkcyjne

W piątek poznamy dane dotyczące produkcji przemysłowej w Europie. Szacuje się, że wskaźnik Final Manufacturing PMI pozostanie na tym samym poziomie – 57. Są to ważne dane dla rynków europejskich, ponieważ wskaźnik PMI dla przemysłu jest wiodącym wskaźnikiem gospodarczym.

NFP

Wreszcie, w piątek opublikowany zostanie raport NFP, czyli Non-Farm Payrolls. Rynek oczekuje, że w lutym gospodarka USA dodała 485 tys. miejsc pracy, po 678 tys. w poprzednich miesiącach.

Równie ważna będzie publikowana w tym samym czasie stopa bezrobocia, a także ewentualne korekty poprzednich danych.