HomeNews4 najlepsze akcje spółek rolniczych, które warto kupić w obliczu rosnących cen żywności

4 najlepsze akcje spółek rolniczych, które warto kupić w obliczu rosnących cen żywności

Mircea Vasiu

Firmy rolnicze, które mogą zyskać na wzroście cen żywności: American Vanguard Corporation, CF Industries Holdings, CVR Partners i FMC Corporation.

Inflacja jest obecnie na ustach wszystkich. W ubiegłym tygodniu ceny towarów i usług w Stanach Zjednoczonych wzrosły do 7,9% rok do roku – najwyższego poziomu od ponad czterech dekad.

Jeszcze w tym tygodniu, w środę, oczekuje się, że Rezerwa Federalna Stanów Zjednoczonych podniesie stopy procentowe po raz pierwszy od rozpoczęcia pandemii COVID-19. Jedną z przyczyn jest wyższa inflacja, ponieważ mandat Fed obejmuje stabilność cen.

Ceny żywności również poszybowały w górę.

Jakie są zatem najlepsze akcje spółek rolniczych, które warto kupić, biorąc pod uwagę rosnące ceny żywności? Oto cztery akcje, na które warto zwrócić uwagę: American Vanguard Corporation, CF Industries Holdings, CVR Partners i FMC Corporation.

Amerykańska korporacja Vanguard

American Vanguard Corporation (NYSE:AVD) to amerykańska firma z Newport Beach w Kalifornii. Jest kluczowym graczem w branży nawozów i chemii rolniczej, prowadzącym działalność na całym świecie.

Marża zysku brutto za ostatnie dwanaście miesięcy wynosiła 38,04% i była wyższa od mediany sektora o 25,24%. Cena akcji spółki wzrosła o +7,34% od początku roku i wypłaca ona dywidendę.

CF Industries Holdings

CF Industries Holdings (NYSE:CF) to kolejny kluczowy gracz w branży nawozów i chemii rolniczej. Wraz ze wzrostem cen nawozów do rekordowo wysokich poziomów, co przyczyniło się do wzrostu inflacji cen żywności, wzrósł również kurs akcji – w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy wzrósł on o 88,78%.

Ponadto CF Industries Holdings wypłaca kwartalną dywidendę, a wskaźnik wypłaty wynosi 19,81%.

CVR Partners

CVR Partners (NYSE:UAN) sprzedaje produkty amoniakalne m.in. odbiorcom z branży rolniczej. Firma została założona w 2007 roku i ma siedzibę w Sugar Land w Teksasie.

W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy akcje spółki wzrosły o +187,36%, a na obecnym poziomie wartość firmy wynosi 1,10 mld USD.

FMC Corporation

FMC Corporation (NYSE:FMC) ma siedzibę w Filadelfii i została założona w 1883 roku. Zajmuje się sprzedażą środków ochrony roślin i wypłaca kwartalną dywidendę. Stopa zwrotu z dywidendy wynosi 1,72%, a wskaźnik wypłaty 28,43%.

Cena akcji spółki wzrosła o 11,91% YTD, a w lutym zadeklarowała dywidendę w wysokości 0,53 USD.