HomeNews4 najlepsze akcje agrobiznesu do kupienia na tle rosnących cen żywności

4 najlepsze akcje agrobiznesu do kupienia na tle rosnących cen żywności

Mircea Vasiu

Ceny żywności w 2021 r. osiągnęły najwyższy poziom od dekady i wciąż rosną. Jednym ze sposobów, aby na tym zyskać, jest inwestowanie w agrobiznes.

Inflacja rozszerza się w krajach rozwiniętych z powodu impulsów monetarnych i fiskalnych wprowadzonych w odpowiedzi na pandemię COVID-19. W 2021 roku indeks cen żywności osiągnie 10-letni szczyt – będzie to najszybsze tempo inflacji cen żywności od 2008 roku.

Zjawisko to jest powszechne. W Stanach Zjednoczonych inflacja jest zbliżona do najwyższego poziomu od czterech dekad, a wyższa inflacja jest "eksportowana" do partnerów handlowych.

Najnowszy przykład pochodzi z Wielkiej Brytanii. W wywiadzie dla BBC, prezes Tesco ostrzegał, że najgorsze z podwyżek cen żywności jest "jeszcze przed nami".

W świetle takiego rozwoju sytuacji, inwestorzy mogą skorygować swoje portfele poprzez dodanie spółek z ekspozycją na sektor rolniczy. Oto cztery najlepsze akcje spółek agrobiznesowych, które warto kupić w obliczu inflacji cen żywności: Zoetis, Deere & Company, Archer-Daniels-Midland oraz Tyson Foods.

Zoetis

Zoetis (NYSE:ZTS) jest amerykańską firmą z siedzibą w Parsippany, New Jersey. Oferuje różne usługi agrobiznesowe, precyzyjną hodowlę zwierząt oraz leki dla zwierząt, to tylko niektóre z obszarów, w których działa firma.

Jest to spółka wypłacająca dywidendy – rentowność dywidendowa wynosi 0,65%, a Zoetis zwiększały roczną dywidendę przez ostatnie osiem lat z rzędu. Poza kwartalną dywidendą, inwestorzy Zoetis odnotowali wzrost kursu akcji o +26,99% w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy.

Deere & Company

Deere (NYSE:DE) jest amerykańską spółką działającą w branży maszyn rolniczych i hodowlanych. Jej marża EBIT za ostatnie dwanaście miesięcy znacznie przewyższa medianę sektora (18,41% vs. 9,59%), ponadto wypłaca dywidendę.

Archer-Daniels-Midland

Archer-Daniels-Midland (NYSE:ADM) to amerykańska firma z Chicago w stanie Illinois. Założona w 1902 roku, działa w branży produktów rolnych i zajmuje się m.in. handlem towarami rolnymi.

Jej przychody rosną znacznie wyżej niż mediana sektora o 262,86%, a cena akcji jest na rekordowo wysokich poziomach. Ponadto, spółka Archer-Daniels-Midland płaci kwartalną dywidendę i corocznie zwiększa swoje wypłaty dywidendy przez ostatnie dwadzieścia osiem lat.

Tyson Foods

Tyson Foods (NYSE:TSN) jest amerykańską firmą działającą w branży pakowanej żywności i mięsa. Zatrudnia ponad 130.000 osób na całym świecie, a dziś podały swoje kwartalne zyski. Przychody przekroczyły szacunki, a cena akcji wzrasta o ponad 10%.

Spółka ma atrakcyjną wycenę, gdyż jej wskaźnik P/E Non-GAAP w ujęciu dwunastomiesięcznym jest niższy od mediany sektora o 41,76%.