HomeNews2 wydarzenia ekonomiczne, które wpłyną na rynek akcji w tym tygodniu

2 wydarzenia ekonomiczne, które wpłyną na rynek akcji w tym tygodniu

Mircea Vasiu

W piątek akcje amerykańskie odbiły się od dna, starając się odrobić tygodniowe straty, ponieważ inwestorzy pozycjonowali się w oczekiwaniu na wystąpienie prezesa Fed i dane o kwietniowej sprzedaży detalicznej.

Nadchodzący tydzień obfituje w ważne dane ekonomiczne i wydarzenia, które będą miały wpływ na rynek akcji. Ze wszystkich tych wydarzeń wyróżniają się dwa: przemówienia członków FOMC i prezesa Fed Powella oraz dane o kwietniowej sprzedaży detalicznej.

Ważne przemówienia członków FOMC i przewodniczącego Fed Powella

W tym tygodniu członkowie FOMC są bardzo aktywni. Ważne przemówienia ważnych członków komitetu będą kształtować notowania giełdowe w nadchodzących dniach.

Wszystko zaczyna się dziś od przemówienia członka FOMC Williamsa na konferencji Mortgage Bankers Association’s Secondary and Capital Markets Conference w Nowym Jorku. John Williams jest wiceprzewodniczącym i stałym członkiem Federalnego Komitetu Otwartego Rynku, a jednocześnie kieruje Bankiem Rezerwy Federalnej w Nowym Jorku, jednym z najbardziej wpływowych banków. Uczestnicy rynku uważnie śledzą jego poglądy na obecny cykl zacieśniania polityki pieniężnej.

We wtorek Jim Bullard wygłosi przemówienie na temat perspektyw gospodarczych i polityki monetarnej. Jest on prezesem Banku Rezerwy Federalnej w St. Louis i jednym z najbardziej jastrzębich członków FOMC.

W dalszej części wtorku przewodniczący Fed, Jerome Powell, ma przemawiać na temat inflacji w Nowym Jorku na festiwalu Wall Street Journal’s Future of Everything. Inflacja jest głównym zmartwieniem rynków finansowych, a pogląd Powella na temat inflacji może wpłynąć na rynek akcji.

Dane o kwietniowej sprzedaży detalicznej kluczowe dla prognoz gospodarczych

Jeszcze we wtorek ogłoszona zostanie sprzedaż detaliczna za kwiecień. Rynek spodziewa się wzrostu o 1,5%, po wzroście o 0,5% w poprzednim miesiącu. 

Konsumenci są motorem wzrostu gospodarczego, a zacieśnianie polityki monetarnej przez Fed grozi gospodarce twardym lądowaniem. Jeśli tak się stanie, dane o konsumentach będą pierwszymi, które to pokażą, dlatego wtorkowe dane o sprzedaży detalicznej są kluczowe dla kierunku rozwoju rynku akcji.