HomeNews2 powody, dlaczego akcje mogą wzrosnąć

2 powody, dlaczego akcje mogą wzrosnąć

Mircea Vasiu

Rynki finansowe czekają na zaplanowaną na dziś decyzję Fed. Choć Fed najprawdopodobniej podniesie stopy procentowe, czy są powody, by nadal kupować akcje?

Dziś w trakcie sesji północnoamerykańskiej rozpocznie się najważniejsze wydarzenie dla rynków finansowych – oświadczenie i konferencja prasowa Fed. Przed tym wydarzeniem wiele się pisze, np. że Fed jest za bardzo spóźniony.

W końcu inflacja jest wysoka od 40 lat, a stopa funduszy federalnych jest bliska zeru.

W 2022 roku akcje spadły, ale ostatnio znalazły wsparcie. Oznacza to, że mimo wszystkiego, co dzieje się na świecie, np. rosnącej inflacji i wojny w Europie, akcje są odporne. Oto dwa powody, dla których tak się dzieje: podwyżka stóp procentowych i wiele złych rzeczy zostało już wycenionych.

Podwyżka stóp procentowych jest w 100% wyceniona

Zacznijmy od podwyżki stóp. Podczas ostatnich zeznań Powell powiedział, że preferowana jest podwyżka stóp o 25 pb. W związku z tym jest ona już wyceniona.

Inflacja jest tym, co obecnie spędza sen z powiek Fed i prawdopodobnie będzie o niej kilkakrotnie mowa podczas konferencji prasowej. Gdzie więc Fed może zaskoczyć?

W projekcjach dot plot.

Jeśli Fed nie zwiększy projekcji dot plot o tyle, ile oczekuje rynek (np. mediana 4 podwyżek zamiast oczekiwanych 5), to akcje powinny zyskać na wartości pomimo podwyżki stóp. Dlatego też podwyżka o 25 pb powinna być postrzegana jako gołębia.

Wiele złych rzeczy w cenie

Wokół krążyło wiele złych wiadomości z perspektywy geopolitycznej. Co więcej, inflacja jest bardzo wysoka.

W związku z tym indeks Nasdaq 100 znalazł się na terytorium rynku niedźwiedzia. Na indeksie S&P 500 pojawił się również krzyż śmierci (tzn. 50-dniowa średnia krocząca spada poniżej 100-dniowej średniej kroczącej).

Co więcej, zaufanie konsumentów jest najniższe od 10 lat. Co więcej, ankieta przeprowadzona przez Bank of America pokazuje, że zarządzający globalnymi funduszami siedzą na stosie gotówki i są niedoinwestowani.

Dlatego też, przy całej tej niepewności, akcje mogą odbijać się od dna z tego prostego powodu, że wszystkie powyższe informacje są już znane. A jednak akcje są odporne.