HomeNews2 kluczowe wydarzenia, które wpłyną na rynki akcji w tym tygodniu

2 kluczowe wydarzenia, które wpłyną na rynki akcji w tym tygodniu

Mircea Vasiu

Nadchodzący tydzień stoi pod znakiem dwóch kluczowych wydarzeń, które wpłyną na rynki akcji w USA i Wielkiej Brytanii – decyzji Rezerwy Federalnej Stanów Zjednoczonych i Banku Anglii w sprawie polityki monetarnej.

Po pandemii wirusa COVID-19, stabilności systemu finansowego zagraża kolejny wstrząs systemowy – konflikt między Rosją a Ukrainą. W ciągu ostatnich kilku tygodni, od czasu rozpoczęcia wojny w Europie Wschodniej, nagłówki z obszaru objętego konfliktem powodowały dzikie zawirowania na rynkach finansowych i prawdopodobnie sytuacja nie ulegnie zmianie.

Jednak oprócz wojny, ten tydzień jest ważny dla uczestników rynku, ponieważ dwa banki centralne ogłoszą swoje decyzje dotyczące polityki monetarnej – Rezerwa Federalna Stanów Zjednoczonych i Bank Anglii. W związku z tym inwestorzy giełdowi po obu stronach Atlantyku będą chcieli zwrócić uwagę na szczegóły, ponieważ oba banki są nastawione na podniesienie stóp procentowych.

Decyzja Fed w Stanach Zjednoczonych

Fed w Stanach Zjednoczonych przygotowuje się do normalizacji polityki. O swojej decyzji poinformował z dużym wyprzedzeniem, więc podwyżka stóp o ćwierć punktu bazowego jest już wyceniona.

Ponadto Fed rozpoczyna zacieśnianie ilościowe, czyli redukcję bilansu. To dodatkowo przyczynia się do cyklu zacieśniania, gdyż Fed rozpoczyna nowy cykl.

Fed nie po raz pierwszy podejmuje próbę zmniejszenia bilansu. Ostatnim razem została ona przerwana przez pandemię COVID-19. Czy wojna na Ukrainie sprawi, że Fed zwolni tempo zacieśniania polityki pieniężnej? Wszelkie wskazówki, które pojawią się na środowej konferencji prasowej, wpłyną na notowania indeksu S&P 500 i innych indeksów giełdowych w kraju i za granicą.

Decyzja Banku Anglii w sprawie polityki monetarnej

Dzień po decyzji Federal Reserve już dwukrotnie podnosił stopy procentowe, ale będzie to kontynuował ze względu na rosnącą presję inflacyjną.

Jednak brytyjskie akcje trzymały się całkiem nieźle pomimo podwyżek stóp. Na przykład indeks FTSE 100 spadł tylko o ok. 300 punktów w stosunku do poziomu z 2022 r., na którym się otworzył.

Czy amerykańskie akcje zareagują tak samo, gdy Fed podniesie stopę funduszy federalnych?