Home » Akcje » Kup Orange
Zacznij handlować z eToro

Jak kupić akcje Orange (ORAN) w Polsce w 2024

Orange logo
Orange (ORAN)
...
24-godzinna wymiana
...
exchange
...

Dawniej France Télécom SA, Orange SA to francuska międzynarodowa korporacja telekomunikacyjna, która obsługuje ponad 266 milionów klientów we Francji, innych krajach Europy, na Bliskim Wschodzie i w Afryce. Spółka z siedzibą w Paryżu jest trzecim co do wielkości operatorem telekomunikacyjnym w Europie po Vodafone i Telefónica. Firma świadczy usługi w zakresie telekomunikacji stacjonarnej i mobilnej, transmisji danych, Internetu i telewizji IPTV.

Akcje Orange są notowane na giełdzie Euronext w Paryżu i są składową indeksu CAC 40. W tym przewodniku dowiesz się, w jaki sposób możesz bez obaw kupować akcje Orange i poznasz powody, dla których warto to zrobić, biorąc pod uwagę różne czynniki fundamentalne.

Jak kupować akcje ORAN w 5 prostych krokach

  1. 1
    Odwiedź eToro za pomocą poniższego linku i zarejestruj się, wprowadzając swoje dane w wymaganych polach.
  2. 2
    Podaj wszystkie swoje dane osobowe i wypełnij podstawowy kwestionariusz w celach informacyjnych.
  3. 3
    Wciśnij „Wpłata”, wybierz ulubioną metodę płatności i postępuj zgodnie z instrukcjami, aby zasilić swoje konto.
  4. 4
    Wyszukaj swoje ulubione akcje i zobacz główne statystyki. Gdy będziesz gotowy do inwestowania, kliknij „Handel”.
  5. 5
    Wprowadź kwotę, którą chcesz zainwestować i skonfiguruj swoją transakcję, aby kupić akcje.

Najlepsi recenzowani brokerzy do kupowania akcji Orange

1. eToro

eToro to jedna z najbardziej znanych społecznościowych sieci inwestycyjnych, której misją jest poprawa wiedzy i aktywności inwestorów w zakresie finansów. Od momentu powstania w 2007 roku, eToro stało się główną platformą inwestycyjną dla początkujących i doświadczonych handlowców, z bazą ponad 17 milionów użytkowników. Możesz przeczytać naszą pełną recenzję eToro tutaj.

Bezpieczeństwo i Prywatność

Przy wyborze platformy inwestycyjnej bezpieczeństwo jest jednym z największych czynników, które należy wziąć pod uwagę. Ponieważ eToro jest regulowane przez Financial Conduct Authority (FCA) i Cyprus Securities and Exchange Commission (CySEC), możesz być pewien, że Twoje fundusze i dane osobowe są bezpieczne. Co więcej, eToro SSL szyfruje wszystkie zgłoszenia, aby zabezpieczyć się przed hakerami próbującymi przechwycić poufne informacje. Wreszcie, platforma ma dwuskładnikowe uwierzytelnianie (2FA), aby zapewnić bezpieczeństwo kont użytkowników.

Opłaty i Funkcje

Zarówno niedoświadczeni, jak i doświadczeni inwestorzy mogą skorzystać z obszernej biblioteki najnowocześniejszych metod handlu na eToro. Na przykład, początkujący inwestorzy mogą skorzystać z CopyTrading dostępnego na eToro, który pozwala im naśladować działania bardziej doświadczonych inwestorów. Osoby z doświadczeniem handlowym ucieszy fakt, że eToro zapewnia dostęp do wielu rynków, takich jak akcje, waluty i kryptowaluty, wszystko z jednej platformy. Ponadto, eToro jest usługą wolną od prowizji. Jednak platforma pobiera miesięczną opłatę w wysokości 10 funtów za brak aktywności, aby promować aktywne transakcje na platformie.

Rodzaj OpłatyKwota Opłaty
Opłata Prowizyjna0%
Opłata za Wypłatę£5
Opłata za Brak Aktywności£10 (miesięcznie)
 Opłata Depozytowa£0

Plusy

  • Funkcja copy trading
  • Szyfrowanie SSL w celu ochrony informacji użytkowników
  • Handel bez prowizji

Minusy

  • Ograniczony dział obsługi klienta

2. Capital.com

Capital.com, który powstał w 2016 roku, jest doskonałym brokerem wielu aktywów. Z ponad 5 milionami użytkowników, ugruntował swoją pozycję jako tania platforma z niskimi opłatami za noc, wąskimi spreadami i 0% prowizji. Możesz przeczytać naszą pełną recenzję Capital.com tutaj.

Bezpieczeństwo i Prywatność 

Capital.com to licencjonowana przez FCA, CySEC, ASIC i NBRB korporacja poświęcona dostarczaniu najbardziej efektywnych doświadczeń handlowych na świecie. To pokazuje, że dane użytkowników są zabezpieczone i ukryte na Capital.com, ponieważ strona przestrzega rygorystycznych kryteriów, aby osiągnąć ten cel. Capital.com poważnie traktuje bezpieczeństwo danych klientów, a jednym ze sposobów, w jaki to robi, jest zgodność ze standardami bezpieczeństwa danych PCI.

Opłaty i Funkcje

Capital.com oferuje szeroką gamę bezpłatnych usług maklerskich. Jego polityka finansowa jest przejrzysta. Wszelkie ponoszone przez Ciebie opłaty są jasno określone przed ich uiszczeniem. Główne koszty Capital.com pochodzą z opłat za spread, które często są niskie w porównaniu z konkurencją. Mobilna aplikacja handlowa brokera posiada narzędzie napędzane przez sztuczną inteligencję, która daje klientom spersonalizowane informacje handlowe dzięki zastosowaniu algorytmu wykrywania. Ponadto, wielojęzyczni klienci Capital.com mogą skontaktować się z przedstawicielem za pośrednictwem poczty elektronicznej, telefonu lub czatu na żywo.

Rodzaj OpłatyKwota Opłaty
Opłata Depozytowa£0
Opłata Prowizyjna0%
Opłata za Brak Aktywności£0
Opłata za Wypłatę£0

Plusy

  • Sprawne wsparcie za pośrednictwem poczty elektronicznej i czatu
  • Integracja MetaTrader
  • Handel bez prowizji

Minusy

  • Głównie ograniczone do CFD

3. Skilling

Skilling jest brokerem wielu aktywów ze znaczącym wzrostem. Broker oferuje doskonałe warunki handlowe dotyczące funkcji platformy i produktów dostępnych dla doświadczonych handlowców. Skilling zapewnia obecnie handel Forex, CFD, akcje i kryptowaluty sześć lat po swoim powstaniu dla inwestorów indywidualnych. Możesz przeczytać naszą pełną recenzję Skilling tutaj.

Bezpieczeństwo i Prywatność

Szukając brokera takiego jak Skilling, należy koniecznie sprawdzić jego status regulacyjny. Skilling jest administrowany przez Financial Conduct Authority (FCA) i Cyprus Securities and Exchange Commission (CySEC). Ponadto, pieniądze, które handlowcy wpłacają na swoje konta Skilling, są przechowywane w całkowicie niezależnej instytucji finansowej. Dla zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa, Skilling wykorzystuje do tego celu wyłącznie instytucje finansowe najwyższej klasy. Kapitał Tier 1 jest branżowym punktem odniesienia dla pomiaru solidności banku.

Opłaty i Funkcje 

Skilling nie pobiera prowizji za handel akcjami, indeksami czy kryptowalutami. Platforma pobiera spready, które różnią się w zależności od akcji, ale zazwyczaj są bardzo rozsądne. Skilling oferuje dwie różne opcje kont do handlu CFD na FX i metalach. Konto Standard Skill ma znacznie większe spready, ale nie ma prowizji. Konto Premium pobiera prowizje od transakcji spot metalami i FX CFD za zmniejszone spready. Dodatkowo, Skilling oferuje konto demo, aplikacje mobilne i asystenta handlu.

Rodzaj OpłatyKwota Opłaty
Opłata Prowizyjna£0
Opłata za WypłatęRóżne
Opłata za Brak Aktywności£0
Opłata Depozytowa£0

Plusy

  • Świetny wybór platformy
  • Konta demo

Minusy

  • Wysokie spready
  • Usługa jest niedostępna w wielu krajach, w tym w USA i Kanadzie.

Wszystko, co musisz wiedzieć o Orange

W tym miejscu poznamy bardziej szczegółowo Orange SA, badając jego historię i strategię biznesową, jak zarabia i jak radziło sobie w ostatnich latach.

Historia Orange

Historia Orange SA sięga 1991 roku, kiedy Hutchison Telecom, brytyjska spółka zależna konglomeratu Hutchison Whampoa z Hongkongu, kupiła pakiet kontrolny w Microtel Communications Ltd i przemianowała Microtel na Orange Personal Communications Services Ltd.

W październiku 1999 roku Hutchison Telecom sprzedał Orange niemieckiemu koncernowi Mannesmann AG za 33 mld USD. W lutym 2000 roku Vodafone nabyło Mannesmanna za 183 miliardy dolarów. Vodafone musiało jednak sprzedać Orange, ponieważ przepisy UE nie pozwalały na posiadanie dwóch licencji na usługi mobilne.

W sierpniu 2000 r. France Télécom kupiło Orange plc od Vodafone za łączny szacunkowy koszt 39,7 mld euro i połączył je z innymi usługami mobilnymi. Następnie zmienił nazwę nowej grupy na Orange SA W marcu 2001 r. Orange SA zostało notowane na giełdzie Euronext w Paryżu, a także wtórnie notowane na Londyńskiej i Nowojorskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. W maju 2001 roku Orange SA stało się składową indeksu CAC 40, który reprezentuje 40 największych francuskich spółek pod względem kapitalizacji rynkowej.

Jaka jest strategia Orange?

Orange SA świadczy usługi telefonii stacjonarnej i komórkowej, transmisji danych i inne dodatkowe usługi dla osób fizycznych, firm i innych operatorów telekomunikacyjnych na całym świecie. Sprzedaje również telefony komórkowe, urządzenia szerokopasmowe oraz podłączone urządzenia i akcesoria

Plan strategiczny spółki obejmuje ewolucję modelu operatora sieci w celu uwzględnienia możliwości 5G, przyspieszenia w obszarach wzrostu, priorytetyzacji danych oraz AI (sztucznej inteligencji) w ramach swojego modelu oraz współtworzenia z pracownikami firmy zorientowanej na przyszłość.

Spółka planuje wykorzystać potencjał wzrostu w regionach Afryki i Bliskiego Wschodu zarówno dla klientów indywidualnych, jak i biznesowych. Orange wierzy, że jego siła leży w pogodzeniu wyników biznesowych i zrównoważonego podejścia do swoich klientów, pracowników, interesariuszy, partnerów i ogółu społeczeństwa.

Jak Orange zarabia?

Orange SA zarabia na sprzedaży swoich usług, które oferuje w następujących segmentach: usługi i oprogramowanie informatyczne, usługi telekomunikacyjne, usługi telewizji i wideo z treściami cyfrowymi oraz usługi internetowe. Firma zarabia również na sprzedaży sprzętu sieciowego, telefonów komórkowych i innych inteligentnych urządzeń, które są towarami pośrednimi, automatycznie stanowiącymi część wartości dodanej.

Pod względem segmentów geograficznych firma dzieli swoje usługi na pięć regionów: Ameryka Północna, Azja-Pacyfik, Europa, Ameryka Łacińska oraz Afryka i Bliski Wschód.

Jak Orange radziło sobie w ostatnich latach?

Akcje Orange SA spadały od 2001 r., mimo wysiłków zmierzających do zwyżek w 2003 r. i ponownie w latach 2007-2008. Z najwyższego w historii poziomu 209,94 USD kurs spadł do zaledwie 9 USD, po czym osiągnął poziom 17-18 USD. Od 2014 r. notowania znajdowały się w trendzie bocznym w regionie 14-14 USD, zanim pandemia koronawirusa w 2020 r. wymusiła na akcjach do przedział 10-12 USD.

Źródło: Yahoo! Finance

Analiza fundamentalna Orange

Analiza fundamentalna to metoda oceny akcji poprzez badanie działalności spółki, aby poznać jej kondycję finansową i rzeczywistą wartość. Niektóre czynniki, które inwestorzy biorą pod uwagę przy ocenie akcji przy użyciu analizy fundamentalnej, są niewymierne, jednak w tym przewodniku skupimy się na mierzalnych wskaźnikach finansowych, takich jak przychody spółki, zysk na akcję, wskaźnik P/E, stopa dywidendy i przepływy pieniężne.

Przychody Orange

Przychód spółki to suma pieniędzy, jaką zarabia na sprzedaży swoich produktów lub usług. Jest on prezentowany na górze rachunku zysków i strat spółki w raporcie kwartalnym lub rocznym lub na stronie internetowej Twojego brokera, dlatego nazywa się je górną linijką.

W przypadku wzrostu przychodów rok do roku lub kwartał do kwartału akcje prawdopodobnie będą radzić sobie lepiej niż w przypadku spadku przychodów. W roku podatkowym 2020 Orange SA odnotowało przychody w wysokości 42,27 mld euro, co stanowi 0,8% wzrost przychodów w porównaniu do wartości z 2019 roku.

Zysk na akcję Orange

Zyski netto spółki reprezentują zysk netto po odjęciu wszystkich kosztów prowadzenia działalności, podatków i innych opłat. jako że posiadasz tylko niektóre akcje spółki, a nie całą spółkę, powinieneś bardziej zainteresować się zyskiem na akcję (EPS), który jest obliczany poprzez podzielenie całkowitego dochodu firmy (pomniejszonego o dywidendy wypłacane akcjonariuszom uprzywilejowanym) przez liczbę pozostających w obrocie akcji zwykłych.

Nie musisz jednak samodzielnie obliczać EPS-u, ponieważ możesz go uzyskać na stronie internetowej maklerów giełdowych lub na jednej z głównych stron finansowych. Roczny EPS Orange SA za rok podatkowy 2020 wyniósł 1,72 euro.

Wskaźnik P/E Orange

Wskaźnik P/E spółki (wskaźnik ceny do zysku) to miara porównująca cenę jej akcji z zyskiem na akcję. Jest obliczany poprzez podzielenie aktualnej ceny akcji przez roczny wskaźnik EPS, ale można go znaleźć na stronie internetowej brokera lub na dowolnej większej stronie internetowej poświęconej finansom. Wskaźnik P/E (TTM) Orange SA wynosi 30,228, co oznacza, że inwestorzy są skłonni zapłacić 30,28 USD za każde 1,00 dolara, które firma zarabia na akcję.

Chociaż wysoki wskaźnik P/E ogólnie wskazuje, że akcje są przewartościowane, w rzeczywistości nie ma wartości granicznych dla wskaźnika P/E, dlatego inwestorzy próbują porównać z podobnymi akcjami, aby zorientować się, co jest wysokie, a co nie. Lepiej jest jednak również sprawdzić wskaźnik PEG, ponieważ wpływa on na tempo wzrostu zysków.

Stopa dywidendy Orange

Spółki wypłacają dywidendy swoim akcjonariuszom jako sposób na dystrybucję zysków za dany okres rozliczeniowy do właścicieli spółki. Zazwyczaj dokonują tych płatności kwartalnie, półrocznie lub co roku. Za rok podatkowy 2020 Orange SA wypłaciło dywidendę w wysokości 0,90 euro. Cena akcji ma tendencję do wzrostu za każdym razem, gdy ogłaszane są dywidendy, ale potem zaczyna spadać od dnia bez dywidendy.

Stopa dywidendy pokazuje, w jaki sposób całkowita roczna dywidenda ma się do ceny akcji, a inwestorzy używają jej do pomiaru zwrotów, jakie uzyskują z inwestycji w akcje. Na przykład roczna dywidenda Orange za rok podatkowy 2020 wyniosła 0,90 euro za akcję, a cena akcji 9,28 euro (1 października 2021 r.), więc stopa dywidendy wyniosła 9,70% (0,90/9,28).Nie musisz jednak obliczać tego samodzielnie, ponieważ możesz to znaleźć wraz z innymi wskaźnikami finansowymi na stronie internetowej twojego maklera giełdowego lub na jednej z głównych stron finansowych.

Przepływy pieniężne Orange

Rachunek przepływów pieniężnych to sprawozdanie finansowe, które rejestruje, w jaki sposób firma generuje i wydaje środki pieniężne i ich ekwiwalenty. Możesz go znaleźć obok innych sprawozdań finansowych w sekcji finansowej informacji o spółce na stronie internetowej brokera lub na jednej z głównych stron finansowych.

Powinieneś skupić się na wolnym przepływie środków pieniężnych, ponieważ pokazuje on, ile gotówki pozostało spółce po opłaceniu większych wydatków. Jest to gotówka, którą spółka może wykorzystać do sfinansowania ekspansji, wypłaty dywidendy lub spłaty zadłużenia. Z poniższego rachunku przepływów pieniężnych Orange SA można zauważyć, że do końca roku podatkowego 2020 spółka miała około 4,15 mld euro wolnych przepływów pieniężnych.

Dlaczego warto kupować akcje Orange SA?

Jako innowacyjna spółka telekomunikacyjna, która może skorzystać na trendzie 5G, Orange SA ma ogromne perspektywy wzrostu, pomimo słabych wyników na przestrzeni lat. Spółka jest trzecim co do wielkości operatorem komórkowym w Europie, a także jest obecna w wielu innych regionach na całym świecie. Planuje przyspieszyć swoje obszary wzrostu i wykorzystać innowacyjne pomysły, takie jak sztuczna inteligencja, do ulepszenia swoich usług.

Oto trzy powody, dla których warto kupić akcje Orange SA:

  1. Spółka jest firmą telekomunikacyjną o ugruntowanej pozycji, która może wprowadzać innowacje i rozwijać się;
  2. Może skorzystać na trendzie 5G na rynku;
  3. Posiada historię wypłacania dywidend.

Porada eksperta dotycząca kupowania akcji Orange

Chociaż akcje od dłuższego czasu notują spadki, nadal mają potencjał, aby osiągać dobre wyniki. Ze względu na dużą zmienność akcji, lepiej jednak kupować przy na dołku niż przy wybiciu. Może być również preferowane złożenie zlecenia limit, aby określić cenę, po której chcesz kupić.
- maxcoupland
Kup akcje Orange już dziś!

5 kwestii do rozważenia przed zakupem akcji Orange

Oto pięć kwestii, które należy wziąć pod uwagę przed zakupem akcji Orange SA.

1. Zrozum spółkę

Peter Lynch i Warren Buffett uważają, że najlepiej jest inwestować w firmę, którą znasz. Chociaż ta rada może być słuszna, nie wystarczy, jeśli nie weźmiesz pod uwagę kluczowych fundamentalnych czynników, które mogą powiedzieć Ci o sytuacji finansowej spółki. To, że korzystasz z usług Orange SA, nie czyni z niego świetnej firmy: musisz dowiedzieć się, jak zarabia, skoro zarabia i jak jest zarządzane.

2. Zrozum podstaw inwestowania

Ważne jest, aby nauczyć się podstaw inwestowania przed wprowadzeniem pieniędzy na rynek. Dowiedz się, jak składać zlecenia na rynku za pomocą platformy swojego brokera. Możesz przećwiczyć handel papierami, aby zapoznać się z narzędziami na platformie swojego brokera i zrozumieć, jak działa rynek. Może to pomóc w uniknięciu niektórych typowych błędów, takich jak złożenie niewłaściwego zlecenia handlowego. Powinieneś także spróbować zapoznać się z pojęciami takimi jak zarządzanie pieniędzmi, zarządzanie ryzykiem i techniki dywersyfikacji.

3. Ostrożnie wybierz swojego brokera

Zanim wybierzesz brokera do handlu, musisz wziąć pod uwagę pewne czynniki, takie jak opłaty i prowizje brokera, usługi obsługi klienta, łatwość wpłat i wypłat, kanały i platforma transakcyjna, obsługiwane typy zleceń i status regulacji.

Status prawny, szczególnie w Twoim kraju zamieszkania, jest bardzo ważny, ponieważ sprawia, że Twój broker jest godny zaufania. Kwalifikuje Cię to również do skorzystania z dowolnego systemu odszkodowań w Twoim kraju w przypadku bankructwa brokera.

4. Zdecyduj, ile chcesz zainwestować

Powinieneś wiedzieć, ile planujesz zainwestować i jak pozyskać fundusze. Może być konieczne zaoszczędzenie przez jakiś czas dochodu rozporządzalnego, aby zebrać rozsądną kwotę. Cokolwiek zrobisz, upewnij się, że nie zainwestujesz pieniędzy, których potrzebujesz, aby zadbać o siebie i opłacić rachunki.

Kiedy zaoszczędzisz wystarczająco dużo pieniędzy, aby zainwestować, zaplanuj, jak ulokujesz pieniądze na rynku. Zainwestowanie wszystkich pieniędzy za jednym razem może nie być najlepszym pomysłem ze względu na zmienność. Lepsze może być stopniowe skalowanie i budowanie swojej pozycji w czasie.

5. Zdecyduj się na cel swojej inwestycji

Masz cel inwestycyjny? Musisz go mieć, aby móc planować swoje działania na rynku. Twoim celem może być zbudowanie funduszu emerytalnego lub zebranie pieniędzy na przyszłe projekty. Musisz jednak wiedzieć, jak wpłynie to na czas zwrotu inwestycji. Czy sprzedajesz swoje akcje, gdy osiągniesz określony wiek lub gdy ich cena osiągnie określony poziom? Być może będziesz musiał rozważyć fundamenty, aby wiedzieć, kiedy spółka znajdzie się w słabej sytuacji. Możesz jednak również zdecydować się na utrzymanie pozycji przez czas nieokreślony i sprzedawać, gdy będziesz potrzebować pieniędzy.

Konkluzja dotycząca kupowania akcji Orange

Orange SA to francuska międzynarodowa spółka oferująca telefonię stacjonarną i mobilną, transmisję danych oraz usługi internetowe na całym świecie. Możesz kupić te akcje, aby skorzystać na trendzie 5G na rynku, a także możesz je kupić u dowolnego brokera z dostępem do Euronext Paris lub NYSE.

Czy jesteś gotowy zainwestować w akcje Orange SA już teraz? Jeśli tak, załóż rachunek maklerski u maklera giełdowego, poszukaj na jego platformie akcji i złóż zlecenie kupna, które może być zleceniem market lub limit.

Jeśli nie jesteś teraz gotowy do inwestowania, czytaj dalej inne nasze przewodniki, aby uzyskać więcej informacji na temat inwestowania. Aby dowiedzieć się, jak składać zlecenia, konieczny może być „handel na papierze” za pomocą rachunku maklerskiego demo.

Alternatywne akcje

Telenor logo
Telenor
TELNF
...
...
JSW logo
JSW
JSWSTEEL
...
...
Lufthansa logo
Lufthansa
LHA
...
...
Eletrobras logo
Eletrobras
EBR
...
...
Storebrand logo
Storebrand
SREDF
...
...
indofood logo
indofood
INDF
...
...

Często zadawane pytania

  1. Znane również jako zlecenie market, zlecenie handlowe „at best” to zlecenie kupna lub sprzedaży papieru wartościowego po aktualnie najlepszej dostępnej cenie na rynku. Ten rodzaj zlecenia powoduje natychmiastową realizację transakcji, ale możesz nie uzyskać dobrej ceny, jeśli zmienność jest wysoka. Oznacza to, że cena wejścia może różnić się od zamierzonej.

  2. Zlecenie limit to rodzaj zlecenia handlowego, które pozwala ustawić cenę, po której chcesz, aby Twoja transakcja została wykonana. W przypadku tego typu zlecenia, Twoja transakcja zostanie zrealizowana tylko po ustalonej cenie lub lepszej, gdy osiągnie ona wcześniej ustalony poziom. W przypadku zlecenia kupna, zlecenie limit ceny jest ustawiane poniżej aktualnej ceny rynkowej, natomiast w przypadku zlecenia sprzedaży - powyżej aktualnego zlecenia market. Chociaż zlecenie limit pozwala na wejście po preferowanej lub lepszej cenie, transakcja może nigdy nie zostać zrealizowana, jeśli cena nie osiągnie wcześniej ustalonego poziomu.

  3. Jest to rzeczywisty lub oczekiwany wzrost zysków w dwóch porównywalnych okresach, które mogą być rok do roku lub kwartał do kwartału. Na przykład, jeśli spółka zarobiła 2 mld USD zysku w 2019 r. i 2,1 mld USD w 2020 r., wzrost zysków wyniósłby 5% r/r (rok do roku). Oprócz zysków całkowitych, możesz również mierzyć wzrost EPS.

  4. Zarządzanie pieniędzmi odnosi się do tego, ile kapitału handlowego przeznaczasz na każdą transakcję. Zaangażowanie 50% swojego kapitału handlowego w jedną transakcję jest bardziej ryzykowne niż zaangażowanie tylko 5%. Jeśli coś pójdzie nie tak, w pierwszym przypadku stracisz 50% swojego kapitału, a w drugim stracisz tylko 5% i nadal będziesz miał 95% kapitału do handlu. To, ile pieniędzy zainwestujesz w każdą z transakcji, określi wielkość Twojej pozycji.

  5. Tak, zlecenie stop-loss pomaga wyprowadzić Cię z rynku, jeśli warunki będą niekorzystne dla Twojej pozycji. Wyciągnie Cię z niewielkiej straty i zachowa Twój kapitał na nowe okazje, które pojawią się w przyszłości. Upewnij się jednak, że nie ustawiasz zlecenia stop-loss blisko poziomu początkowego, aby normalne wahania cen nie wytrąciły Cię z transakcji, gdy okazja nadal będzie realna; doprowadziłoby to do niepotrzebnych strat.

  6. Dywersyfikacja pomaga rozłożyć kapitał na nieskorelowane akcje, a nawet na różne klasy aktywów. Chodzi o to, że jeśli jedna inwestycja przynosi słabe wyniki, inne aktywa, które mają dobre wyniki, zrekompensowałyby straty na aktywach o słabych wynikach.